​ABD, Dağlık Karabağ ihtilafının çözümü için taraflara ve Minsk Grubuna destek verme hazırlığını bir - Gündem
26 Şubat 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Նպատ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

28 Eylül 2021  

​ABD, Dağlık Karabağ ihtilafının çözümü için taraflara ve Minsk Grubuna destek verme hazırlığını bir -

​ABD, Dağlık Karabağ ihtilafının çözümü için taraflara ve Minsk Grubuna destek verme hazırlığını bir ​ABD, Dağlık Karabağ ihtilafının çözümü için taraflara ve Minsk Grubuna destek verme hazırlığını bir kes daha teyit etti

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Dereck Hogan ile Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa Direktörü Amanda Sloat, 27 Eylül tarihinde AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Stephane Visconti (Fransa), Andrew Schofer (ABD) ve İgor Khovayev (Rusya) ile AGİT Dönem Başkanı Özel Temsilcisi Andrzej Kaspersky ile bir araya geldi.

Hogan ile Sloat, ABD’nin, eşbaşkan ülkelerle birlikte çalışmaya ve esirler ile izsiz kaybolanlar ve mayın temizleme çalışmaları dahil Dağlık Karabağ ihtilafına ilişkin veya bu ihtilaftan kaynaklanan tüm çözülmemiş meselelerin çözülmesi konusunda Ermenistan ile Azerbaycan'a destek vermeye hazır olduğunu vurguladı.

Eşbaşkanlar, geçen hafta BM Genel Kurulu kapsamında Ermenistan ile Azerbaycan Dışişleri Bakanlarının yaptığı görüşmeye de değindi.

27 Eylül tarihinin, İkinci Karabağ Savaşının başladığı gün ve birinci yıldönümü olduğunu vurgulayan eşbaşkanlar, tüm can kayıpları için taraflara başsağlığı diledi. Hogan ile Sloat, bölgesel güvenlik, istikrar ve refah uğruna tekrar barış müzakerelerine dönmeye yönelik tarafların kararlılığını ve AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlarının çabalarını önemsediklerini dile getirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+