​İbrahim Kalın: Ermenistan ile normalleşmeye olumlu bakıyoruz - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Արփող

Gündem :

04 Ekim 2021  

​İbrahim Kalın: Ermenistan ile normalleşmeye olumlu bakıyoruz -

​İbrahim Kalın: Ermenistan ile normalleşmeye olumlu bakıyoruz ​İbrahim Kalın: Ermenistan ile normalleşmeye olumlu bakıyoruz

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Candaş Tolga Işık’ın sunduğu Az Evvel Konuştum Programı’nda açıklamalarda bulundu. İbrahim Kalın, “Karabağ’ın özgürleştirilmesi büsbütün bir kazanımdır Azerbaycan topraklarının bütünlüğünü korumak açısından. Bu süreç zarfında Azerbaycan daima sorumlu hareket etti. Saldırgan tavır içerisinde olmadı, memleketler arası hukuka nazaran hareket etti. Haklı olarak elde edilmiş bir zafer var. Burada Türkiye’nin katkısı, işbirliği daima diyoruz ya ‘iki devlet, tek millet’ bunun örneklerinden bir tanesi oldu” tabirlerini kullandı.

Kalın, Ermenistan ile olağanlaşmaya olumlu baktıklarını söyleyerek, “Biz prensipte Ermenistan’la olağanlaşmaya olumlu bakıyoruz. 1992’de bizim Ermenistan ile diplomatik ilgilerimizi sonlandırmamızın ve sonu kapatmamızın temel sebebi Karabağ’ın işgal edilmesiydi. Artık bu sorun çözüldüğüne nazaran Ermenistan ile normalleşmemizin önünde bir mani yok aslında. Lakin Karabağ sorununda hala çözülmesi gereken kimi hususlar var” dedi.

Karabağ’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kıymetli bir misyon üstlendiğini savunan Kalın, “Karabağ zaferinin bir öbür boyutu var TSK açısından. TSK asli misyonuna geri döndü, 15 Temmuz Darbe teşebbüsünden 2-3 ay sonra biz Suriye Zeytin Kısmı Harekatını yaptık. Hem DEAŞ’a karşı, hem terör örgütlerine karşı Suriye sonumuzu teminat altına almak için son derece başarılı askeri operasyonlar yaptık. Toplam 3 tane yaptık. Bu tasfiye hareketinden sonra TSK hastalıklarından kurtulduktan sonra, asıl vazifelerinde çok daha faal, ehil bir güç haline geldi. Bunun birinci testini Suriye’de gördük. Suriye hududunda çok güçlü bir güvenlik koridoru oluşturduk” diye konuştu.

Bu haber akunq kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (akunq) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(akunq). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+