​İran`ın Azerbaycan sınırındaki tatbikatıyla ilgili neler biliniyor? - Gündem
19 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

05 Ekim 2021  

​İran`ın Azerbaycan sınırındaki tatbikatıyla ilgili neler biliniyor? -

​İran`ın Azerbaycan sınırındaki tatbikatıyla ilgili neler biliniyor? ​İran`ın Azerbaycan sınırındaki tatbikatıyla ilgili neler biliniyor?

İran tatbikatın ne kadar süreceğini açıklamadı

İran 1 Ekim'de Azerbaycan sınırında geniş çaplı bir tatbikat başlattı. İki ülke arasındaki gerilimin ciddi bir şekilde artarken bunun arkasındaki nedenler ise netleşmiş değil.

4 Ekim'de Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Gürcü ordusuyla birlikte tatbikata başlayan Türkiye ve Azerbaycan ordularının 5-8 Ekim tarihleri arasında ise Nahçıvan'da tatbikata başlayacağı açıklandı.

Azerbaycan'ın birkaç hafta önce, Ermenistan kontrolündeki kasabalar olan Kapan ve Goris arasında seyahat ederken yolun Azerbaycan kontrolündeki kısmını kullandıkları gerekçesiyle iki İranlı kamyon şoförünü gözaltına almış, bu olay ilişkileri kötüleştirmişti.

Tahran, ne zaman sonlanacağını açıklamadığı son tatbikatın Azerbaycan'a karşı değil, IŞİD ve İsrail'e karşı olduğu konusunda ısrarcı.

İran, ülkesinin kuzeybatı kesiminde IŞİD militanlarının olduğu görüşünde.

Bu haber bbc kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (bbc) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(bbc). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+