​Paşinyan: Aliyev ile görüşmek için yer ve zaman sınırlaması yok - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

06 Ekim 2021  

​Paşinyan: Aliyev ile görüşmek için yer ve zaman sınırlaması yok -

​Paşinyan: Aliyev ile görüşmek için yer ve zaman sınırlaması yok ​Paşinyan: Aliyev ile görüşmek için yer ve zaman sınırlaması yok

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 4 Ekim’de yaptığı açıklamada, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmek için zaman ve yer kısıtlaması olmadığını, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarının bu tür toplantıları düzenleme pratiği olduğunu söyledi.

Paşinyan, “Aliyev ile görüşmeye hazırlığım yeni değil, çünkü son aylarda AGİT Minsk Grubu'nun, Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarının masasında bulunan ilkeler ve unsurlar temelinde barışçıl ve kapsamlı çözümüne ilişkin açıklamalarını memnuniyetle karşıladım. Bu, toplantılara hazır olduğumuzu ilk açıklayışımız değil. AGİT Minsk Grubu eşbaşkanlığı çerçevesinde Karabağ sorununun çözümüne yönelik çabaların yoğunlaştırılmasının mümkün olacağını umuyorum” dedi.

Ermenistan Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan da, Devlet Televizyonu’na verdiği röportajda, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile görüşmeye hazır olduğuna ilişkin açıklamasını yorumladı.

Grigoryan, “Gerçekten hazırlık varsa, o zaman AGİT Minsk Grubu çerçevesindeki toplantının yakın gelecekte gerçekleşebileceğini düşünüyorum” dedi.

Grigoryan, ayrıca AGİT Minsk Grubu’nun Güney Kafkasya’ya yapacağı ziyaretin de teyit ettiği gibi, taraflar arasındaki ihtilafın henüz çözülmediğini kaydetti.

Paşinyan açıklamasında ayrıca , “Ermenistan ile Azerbaycan arasında sınır tespiti ve sınır çizimi sürecini başlatmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Bence bunun için gerekli koşulları yaratmakla işe başlamalıyız. Esirlerin, rehinelerin ve diğer tutukluların bir an önce geri dönüşü de çok önemli bir konudur” dedi.

Paşinyan “Azerbaycan Cumhurbaşkanı ile olası bir görüşmenin arifesinde, Ermenistan için güvenlik işlevi olmayan ve insani tehdit oluşturan tüm haritaları yanıma almaya hazırım, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın da savaş esirlerini, rehineleri ve diğer tutukluları getirmesini umuyorum. Benimsediğimiz gündemde tutarlı olmalı, tüm meselelerin çözümüne dair fikirlerimizi detaylandırmalıyız. Bu açıdan bölgesel iletişim yollarının açılması çok önemlidir." dedi.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+