​Azerbaycan, gözaltına alınan İranlı şoförleri serbest bıraktı - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

21 Ekim 2021  

​Azerbaycan, gözaltına alınan İranlı şoförleri serbest bıraktı -

​Azerbaycan, gözaltına alınan İranlı şoförleri serbest bıraktı ​Azerbaycan, gözaltına alınan İranlı şoförleri serbest bıraktı

Azerbaycan, Karabağ'a yasa dışı yük taşıdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan İranlı iki tır şoförünü serbest bıraktı.

Azerbaycan Devlet Gümrük Komitesinden yapılan açıklamada, hümanizm, karşılıklı saygı ve komşuluk ilkelerinden hareket ederek ve iyi niyet gösterilerek Azerbaycan'da gözaltında bulunan iki tır şoförünün bu sabah ülkelerine geri gönderildiği belirtildi.

İranlı iki tır şoförü, Karabağ'ın Rus unsurların kontrolündeki bölgelere Azerbaycan'ın izni olmaksızın taşımacılık yaptıkları için gözaltına alınmıştı.

İran plakalı araçların Karabağ'da Ermeni nüfusunun yaşadığı ve geçici olarak Rus unsurlarının kontrolünde olan bölgelere yasa dışı seyahat etmesi, Azerbaycan ile İran arasında gerginliğe neden olmuştu.

Azerbaycan bu konudaki tepkisini 11 Ağustos'ta İran'a verdiği nota ile belirtmiş fakat buna rağmen İran tırlarının Karabağ'a geçişi sürmüştü.

Azerbaycan sınır muhafızları ve gümrükçüler, Ermenistan ile İran'ın bağlantısı sağlayan Gorus-Gafan yolunun Azerbaycan sınırlarından geçen kısımlarında kontrol noktaları kurarak buradan geçen İran tırlarından gümrük vergisi talep etmişti.
Bu haber sabah kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sabah) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sabah). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+