​Uzman: Lahey Adalet Divanı`nda sadece Ermenistan`ın açtığı davanın sonucu değil, süreci de çok öne - Gündem
06 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Մադեղ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

21 Ekim 2021  

​Uzman: Lahey Adalet Divanı`nda sadece Ermenistan`ın açtığı davanın sonucu değil, süreci de çok öne -

​Uzman: Lahey Adalet Divanı`nda sadece Ermenistan`ın açtığı davanın sonucu değil, süreci de çok öne ​Uzman: Lahey Adalet Divanı`nda sadece Ermenistan`ın açtığı davanın sonucu değil, süreci de çok önemlidir

Merkezi Lahey’de bulunan Uluslararası Adalet Divanı’nda Ermenistan’ın menfaatlerini temsil eden Yeghishe Kirakosyan, Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı açtığı dava hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Uzmana göre anılan davanın olumlu sonucu, Artsakh (Dağlık Karabağ) çatışmasının müzakere yoluyla normalleştirilmesinde Ermenistan’ın pozisyonunu önemli derecede güçlendirecek ve Aratsakh’un kendi kaderini tayin hakkının uluslararası tanınmasına yol açacak.

Uluslararası Adalet Divaı’nda Karabağ konusunun görüşülmesinin, sadece dava sonuçları açısından değil, konuyla ilgili uluslararası camiaya bilgi sunulduğu için süreç olarak da çok önemli olduğunu vurgulayan Kirakosyan, 19 Ekim’de Adalet Divanı’ndaki duruşmaların sona erdiğini ve bir – bir buçuk ay içerisinde kararın açıklanavağını bildirdi.

Ermenistan tarafından Lahey Adalet Divanı’na sunulan dilekçede, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın seviyesinde Ermenistan’a karşı dile getirilen nefret söylemine son verilmesi, Azerbaycan’da tutuklu bulunan Ermeni esirlerin iade edilmesi, Bakü’de açılan rezil “Askeri Ganimet Parkı”nın tamamen kapatılması talep edildi.

Yeghishe Kirakosyan, Lahey’de duruşmaların başlamasından önce Azerbacan’ın, Askeri Ganimet Parkın’dan Ermeni aserleri sembolize eden mankenleri çıkardığına dair kanıtlar sunduğunu belirterek, Lahey sürecinde bunun ilk olumlu gelişme olduğuna dikkat çekti. Davanın henüz yeni başladığını, ileride beklenen kararın ise sadece acil önlemlerin uygulanmasına ilişkin Ermenistan’ın talebiyle bağlı olduğuna vurgu yapan uzman, Lahey Adalet Divanı'nın alacağı kararların zorunlu olacağını ve Azerbaycan'ın ister istemez bu kararları yerine getirmesi gerekeceğini de sözlerine ekledi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+