​Bulgaristan’lı Ermeni besteci, Sofya`nın onursal vatandaşı oldu - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

04 Kasım 2021  

​Bulgaristan’lı Ermeni besteci, Sofya`nın onursal vatandaşı oldu -

​Bulgaristan’lı Ermeni besteci, Sofya`nın onursal vatandaşı oldu ​Bulgaristan’lı Ermeni besteci, Sofya`nın onursal vatandaşı oldu

Ünlü Bulgaristanlı Ermeni besteci, kemancı Haykashot Aghasyan, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'nın Onursal vatandaşı unvanına layık görüldü.

Haykashot Aghasyan, Bulgaristan'da meşhur şarkıların yazarıdır, yazdığı "Yaşlanmayan Aşk" şarkısı Bulgarların en popüler şarkılarından biri haline gelmiştir. Birçok ödül kaznmıştır şimdiye kadar. "Mama / Mayrik" adlı şarkısı, 2015 yılında Bükreş'te düzenlenen uluslararası yarışmada "Grand Prix" kazandı.

2009 yılında Bulgaristan Cumhurbaşkanı tarafından Cyril ve Methodius Nişanı, 2016 yılında Ermenistan Diaspora Bakanlığı tarafından Komitas Ödülü'ne layık görüldü.

Uzun yıllar gençlik tiyatrosunun müzik direktörlüğünü yaptı, piyanist olarak orkestralarla birlikte sahne aldı, keman ve viyola da çaldı, bazen yazdığı şarkıları da seslendirdi. Özellikle Aghasyan'ın yazdığı çocuk şarkıları çok seviliyor.

Haykashot Aghasyan, 2019 yılında "ORER" dergisine verdiği röportajda şunları söyledi: "Hayatımdan ve müziğimden memnunum, benim için sınır yok, tanınma ve sevgi var."Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+