Agos, Markar Esayan`a Dersini Verdi - Gündem
20 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Արագած / Ժամ : Արփող

Gündem :

25 Eylül 2017  

Agos, Markar Esayan`a Dersini Verdi -

Agos, Markar Esayan`a Dersini Verdi Agos, Markar Esayan`a Dersini Verdi

İlginç çıkışlarıyla Ermeni cemaatinin bile şimşeklerini üzerine çeken Esayan'a "Ermeni cemaatinin BirGün'ü olacağınıza yeni Türkiye'nin gazetesi olun" diye çıkıştığı Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş'tan ağır cevap geldi.

Agos'tan Markar Esayan'a ağır yanıt

Yeni Şafak yazarı Markar Esayan, "Ermenilerin önündeki tercihler ve AGOS..." başlıklı köşe yazısında, "ilk yuvam" dediği, Agos gazetesini yerden yere vurarak, Ermeni solcuların zamanında İttihatçılar ile bile pakt kurduğunu iddia etmişti.

Esayan, bugün de Agos gibi kurumların, romantik solcular ve Geziyi destekleyen çevreler ile birlikte yürümemesi gerektiğini belirterek "çünkü Ermeni Cemaati içinde hükümete desteğin en azından yüzde 50 seviyesinde" demişti.

Esayan'a ayrıca "Ermeni cemaatin BirGün'ü olacağınıza yeni Türkiye'nin gazetesi olun" diye çıkıştığı Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Rober Koptaş'tan cevap geldi.

Bir süredir basında ve sosyal medyada Türkiye Ermenilerinin siyasi pozisyonları üzerinden bir polemik yürüdüğünü belirten Koptaş, "Şahsen, bu tartışmaya dahil olma niyetinde değildim. Değildim, çünkü, insanların etnik kökeninin siyasi çekişmelere malzeme yapılmaması gerektiğine inanıyorum. Ancak, iş gelip Agos’un yayın çizgisini formatlamak niyetli bir medya mühendisliği çabasına dayanınca, bir cevap kaçınılmaz oldu." dedi.

SÖZÜMÜZ MARKAR ESAYAN'A
Yazısında "Markar. Sen olsaydın “Sevgili Markar” diye başlardın ama ben öyle yapmayacağım. Bu tür yapma söz sanatlarının ustası sensin ne de olsa." diye yazan Rober Koptaş, "Yoldaş Pançuni’yi biliyorsan, bnagalez kelimesinin anlamını da biliyorsundur. Master yapmış adamsın, bizden öğrenecek değilsin, ama bilmeyenler için söyleyelim, çanak yalayıcı demek. Takdir edersin Markar, bnagalez’leri, yaladıkları çanakların sahipleri bile ciddiye almaz. Eh, biz de almıyoruz." ifadelerini kullandı.

Koptaş şöyle devam etti:
"2008’e kadar Agos’a yardımcı oldum diyorsun. Eyvallah, eksik olmayasın. Bilmeyenler için, burada çalışanların seni en çok andığı üç cümleni not düşeyim tarihe:

1. Ben o masada oturmam.
2. Neden benim ayrı bir odam yok.

3. Ben master yapıyorum, o masada oturmam ve ayrı bir odam olmalı.
Bu tür şeyleri kendine biraz fazla dert ettiğin için, önüne ilk fırsat çıktığında, eyvallah dahi demeden çekip gittiğini ve o gün gazetede bir bayram havası estiğini de anlatıyorlar ama ben tabii bunlara hiç inanmıyorum."

MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN TAKLA ATTIN
Koptaş yazısına şöyle devam etti:

"Gittiğin yerlerde de buradaki gibi güzel işlere imza attın. Misal, milletvekili adaylığı için bilumum çeşit takla attın. Beraber çalıştığın insanların ardından bilumum çeşit kulis yaptın. Yazı yazmayı öğrendiğin insanlara bilumum çeşit oyun oynadın. Daha birkaç ay öncesine kadar, şimdi bize “Hrant Dink’i onlar öldürdü” sırrını verdiğin cemaatin gazetesinde yazdın. Hepsi memleket, hepsi demokrasi aşkına. Irz, namus ve vatan düşmanı birtakım solcular mani olmasa daha neler yapardın kim bilir…

SEN KAKA ERMENİLERLE DALAŞACAKSIN Kİ, BÜYÜKLERİN “AFERİN BİZİM OĞLANA!” DESİNLER

Allahtan memleket bereketli. Makam mevki sahiplerinin çevresinde senin gibilerden tonla var. Ama neyse ki seni öbürlerinden farklı kılan bir özelliğin var. Ermenisin elhamdülillah. Bunun kıymetini biliyorsun ve kendini parlatmak için arada sırada “kötü” Ermenilerle dalaşman gerekiyor. Kerhen tabii canım… Sen kaka Ermenilerle dalaşacaksın ki, memleketin iyiliğini isteyen büyüklerin “Aferin bizim oğlana!” desinler. Ne hikmetse, uzun zamandır bu oyunu bir türlü tutturamadın; bir türlü istediğin cevabı alamadın. Neyse, o kadar tırmaladın, öyle aşağı bir seviyeye çıktın ki, sonunda murad ettiğin cevap geldi. Artık bu yazıyı bir kahramanlık apoleti gibi omzuna takabilir, uçuş sandığın bu düşüşe kanat diye gerebilirsin.

BİR TÜRLÜ ONURSUZLUĞU BECEREMEDİK

Bizlerden öğrendiğin Yoldaş Pançuni’yi diline dolamış, aklınca kafasızlıkla alaya almışsın. Bizler sahiden de sıkça kafasızlık ederiz, insanlığımıza ver. Ve kafasızlık bu ya, bir türlü onursuzluğu beceremedik. Sense bunu kendine o kadar güzel yakıştırıyorsun ki, çok istesek de sana bir türlü gülemiyoruz.

ÇANAK YALAYICI

Yoldaş Pançuni’yi biliyorsan, bnagalez kelimesinin anlamını da biliyorsundur. Master yapmış adamsın, bizden öğrenecek değilsin, ama bilmeyenler için söyleyelim, çanak yalayıcı demek. Takdir edersin Markar, bnagalez’leri, yaladıkları çanakların sahipleri bile ciddiye almaz. Eh, biz de almıyoruz.

Ama sana afiyet olsun."
Bu haber haberhabere kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (haberhabere) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(haberhabere). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+