​Ermeni Ulusal Komitesi: Ermeni Soykırımı`nın Avustralya Hükümeti tarafından tanınması zaman meseles - Gündem
04 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Մարգար / Ժամ : Կամաւօտ

Gündem :

30 Kasım 2021  

​Ermeni Ulusal Komitesi: Ermeni Soykırımı`nın Avustralya Hükümeti tarafından tanınması zaman meseles -

​Ermeni Ulusal Komitesi: Ermeni Soykırımı`nın Avustralya Hükümeti tarafından tanınması zaman meseles ​Ermeni Ulusal Komitesi: Ermeni Soykırımı`nın Avustralya Hükümeti tarafından tanınması zaman meselesidir

Avustralya Temsilciler Meclisi'nin, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1915-1923 yılları arasında Ermenilere, Süryanilere ve Rumlara karşı gerçekleştirdiği soykırımları tanımasına yönelik Hükümet’e yaptıkları çağrı, büyük bir başarıdır. Avustralya Ermeni Ulusal Komitesi'nin yönetici direktörü Hayk Gayseryan konuyla ilgili açıklamada bulunarak yerel Rum, Süryani topluluklarının temsilcileriyle önemli çalışmalar yapıldığını da ifade etti.

Hayk Gayseryan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Avustralya hükümeti çok baskı altında ve bu Parlamento aracılığıyla yapılıyor. Demokratik politikaya sahip bir ülke olarak hükümetin parlamentoyu dinlemesi bekleniyor. Bunu ABD örneğinde gördük. Hayk Parlamento baskısı olduğunda, 1915 Ermeni Soykırımı'nın Hükümet tarafından tanınması sadece zaman meselesidir."

Ermeni Ulusal Komitesi icra direktörü, Rum-Süryani topluluklarının temsilcileriyle hem Senato hem de Hükümet’e yönelik aktif çalışmaya devam edeceklerini kaydetti. Bugün Hükümet’te de daha önce 1915 soykırımını tanıyan ve buna uygun çağrılar yapan kişiler olduğunu kaydetti.

Avustralya Temsilciler Meclisi oybirliğiyle hükümeti Osmanlı İmparatorluğu'nun 1915-1923 yılları arasında Ermenilere, Süryanilere ve Rumlara karşı gerçekleştirdiği soykırımları tanımaya çağırdı.

Milletvekili Trent Zimmermann tarafından sunulan tasarı, Avustralya Hükümetini 1948'de kabul edilen Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme'ye uymaya ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından 1915-1923 yılları arasında Ermeni, Rum ve diğer Hıristiyan azınlıklara yönelik soykırımlarını tanımaya çağırıyor.Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+