​Ermenistan ve Finlandiya Dışişleri Bakanları, Ermeni savaş esirlerin acil iade edilmesi gerektiğini - Gündem
05 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ահրանք / Ժամ : Առաւօտ

Gündem :

06 Aralık 2021  

​Ermenistan ve Finlandiya Dışişleri Bakanları, Ermeni savaş esirlerin acil iade edilmesi gerektiğini -

​Ermenistan ve Finlandiya Dışişleri Bakanları, Ermeni savaş esirlerin acil iade edilmesi gerektiğini ​Ermenistan ve Finlandiya Dışişleri Bakanları, Ermeni savaş esirlerin acil iade edilmesi gerektiğini vurguladı

AGİT 28. Bakanlar Konseyi Toplantısı çerçevesinde, 2 Aralık'ta Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto Olavi ile bir araya geldi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bakanlar, Ermenistan-Finlandiya ikili gündemini genişletme umutlarını ele alıp, dışişleri bakanlıkları arasındaki üst düzey karşılıklı ziyaretleri ve istişareleri yoğunlaştırma gereğini vurguladılar.

Ticaret ve ekonomik alanda işbirliğinin daha da derinleştirilmesi kapsamında iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin teşvik edilmesi ve yeni imkanların yaratılmasına yönelik atılacağı adımların önemine vurgu yapıldı.

Görüşmede bölgesel güvenlik ve istikrarla ilgili birçok konuya değinildi.

Uluslararası toplumun bölgedeki tansiyonu düşürmeye yönelik tepkisinin önemine vurgu yapan Mirzoyan, Haavisto Olavi'ye Azerbaycan'ın saldırgan eylemlerinin yarattığı durumundan bahsetti.

Acil insani sorunlar bağlamında, Ermeni savaş esirlerinin, rehinelerin ve diğer tutukluların ülkelerine geri gönderilmesi ihtiyacı özellikle vurgulandı.

Taraflar Dağlık Karabağ sorunuyla ilgili konuları da ele aldılar.

Ararat Mirzoyan, Finlandiya'nın AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlarının anlaşmazlığın kapsamlı ve kalıcı çözümüne yönelik çabalarını destekleyen tutarlı tutumundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+