​3+3 formatında ilk oturum - Gündem
21 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Արփող

Gündem :

12 Aralık 2021  

​3+3 formatında ilk oturum -

​3+3 formatında ilk oturum ​3+3 formatında ilk oturum

Türkiye ile Rusya'nın gündeme getirdiği ve bölgedeki altı ülkenin (Türkiye, Rusya, İran, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan) arasında temaslar kurulmasını öngören sürecin ilk oturumu bugün Moskova'da gercekleşiyor.

Güney Kafkasya’daki gerilimlerin çözümü ve yeni bir işbirliği hedefleyen “3+3” bölgesel platformunun ilk oturumu 10 Aralık’ta Moskova’da yapılıyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan, Ermenistan, Rusya ve İran Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde gerçekleştirilecek toplantıda ülkemizi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyet temsil edecek” denildi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da, Ermenistan’ın “3+3” formatının ön toplantısına katılacağını duyurmuştu.

Paşinyan “Çalışma grubunun ön oturumu 10 Aralık’ta 3+3 veya 3+2 formatında yapılacak, Ermenistan, Dışişleri Bakan Yardımcısı düzeyinde katılacak” dedi.

Altı ülkeyi buluşturmayı öngören format Türkiye, Rusya ve İran ile Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında da üçlü formatlar da içeriyor.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+