​Çavuşoğlu: Ermenistan ile karşılıklı özel temsilci atayacağız - Gündem
28 Kasım 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Սիմ / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

14 Aralık 2021  

​Çavuşoğlu: Ermenistan ile karşılıklı özel temsilci atayacağız -

​Çavuşoğlu: Ermenistan ile karşılıklı özel temsilci atayacağız ​Çavuşoğlu: Ermenistan ile karşılıklı özel temsilci atayacağız

Türkiye ile Ermenistan arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ermenistan Başbakan Paşınyan'ın karşılıklı açıklamalarıyla başlayan "normalleşme" sürecinde yeni bir gelişme yaşandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavoğlu Türkiye ile Ermenistan'ın yakında karşılıklı özel temsilci atayacağıını söyledi.

TBMM'de bütçe görüşmeleri sırasında konuşan Çavuşoğlu,

"Yakında Ermenistan'la normalleşme adımları için karşılıklı Özel Temsilciler atayacağız. Ermenistan'ın başkenti Erivan'a charter uçuşlarını başlatacağız. Her adımda Azerbaycan'la birlikte hareket edeceğiz." dedi.

Süreç Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın karşılıklı açıklamaları ile başlasa da bir süredir yeni gelişme yaşanmıyordu.

Son olarak Türkiye ve Ermenistan'ın dışişleri bakan yardımcıları 10 Aralık'ta Moskova'da 3+3 formatı çerçevesinde biraraya gelmişti.

Altı ülkeyi buluşturmayı öngören format Türkiye, Rusya ve İran ile Gürcistan, Azerbaycan ve Ermenistan arasında da üçlü görüşmeler de içeriyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan, Ermenistan, Rusya ve İran Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde gerçekleştirilecek toplantıda ülkemizi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki bir heyet temsil edecek” denmişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da, “Çalışma grubunun ön oturumu 10 Aralık’ta 3+3 veya 3+2 formatında yapılacak, Ermenistan, Dışişleri Bakan Yardımcısı düzeyinde katılacak” açıklamasını yapmıştı.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+