​Ermenistan`da Türkiye`nin özel temsilcisi Serdar Kılıç olacak - Gündem
27 Şubat 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Վահագն / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

19 Aralık 2021  

​Ermenistan`da Türkiye`nin özel temsilcisi Serdar Kılıç olacak -

​Ermenistan`da Türkiye`nin özel temsilcisi Serdar Kılıç olacak ​Ermenistan`da Türkiye`nin özel temsilcisi Serdar Kılıç olacak

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan ile normalleşme sürecine ilişkin, "Eski Washington Büyükelçimiz Serdar Kılıç'ı özel temsilci olarak görevlendireceğiz" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde gazetecilere açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, son dönemde iki taraftan ilişkilerin normalleşmesine yönelik olumlu açıklamalar yapıldığını belirterek, güven artırıcı önlemlere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, "Azerbaycan ile her konuda istişarede bulunuyoruz ve böyle adımlar atıyoruz... Azerbaycan'dan bağımsız mı yoksa ayrı mı hareket edebileceğimizi kimse sorgulamasın. Biz bir milletiz, iki devletiz. Bunlar hepimizin yararına olacak olumlu şeyler" diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Kılıç'ın atamasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile yapıldığını söyledi.

SERDAR KILIÇ KİMDİR?

Serdar Kılıç (28 Mart 1958, Samsun), Türk diplomat.

TED Ankara Koleji ve 1980 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Dışişleri Bakanlığına 1984'te girdi, çeşitli diplomatik görevlerde bulundu. 2006-2008 yıllarında Bakanlıkta NATO Genel Müdür yardımcısı olarak görev yaptı, 2008-2010 yıllarında Beyrut Büyükelçiliği, 2010-2012 yıllarında Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevinde bulundu. 2012-2014 yılları arasında Tokyo Büyükelçiliği, 2014-2021 yılları arasında ise Washington Büyükelçisi olarak görev yaptı. 23 Şubat 2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle merkeze döndü.

KİŞİSEL YAŞAMI

İngilizce bilmektedir. Zeliha Sinem Kılıç'la evli ve üç çocukludur.
Babası 1961-1980 yıllarında CHP Samsun milletvekilliği yapan İlyas Kılıç'tır. Aynı zamanda, Adalet ve Kalkınma Partisi Samsun milletvekili ve eski Gençlik ve Spor Bakanı olan Çağatay Kılıç'ın amcasıdır.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+