​Aliyev: Ermenistan sınırına giden demiryolunun inşasını 2023’ün sonuna kadar tamamlamayı planlıyoru - Gündem
04 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Մարգար / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

20 Aralık 2021  

​Aliyev: Ermenistan sınırına giden demiryolunun inşasını 2023’ün sonuna kadar tamamlamayı planlıyoru -

​Aliyev: Ermenistan sınırına giden demiryolunun inşasını 2023’ün sonuna kadar tamamlamayı planlıyoru ​Aliyev: Ermenistan sınırına giden demiryolunun inşasını 2023’ün sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan sınırına giden demiryolunun inşasını c tamamlamayı planladıklarını duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü'nün Ermenistan sınırına giden demiryolunun inşaatının 2023 yılı sonuna kadar tamamlayacağı bilgisini verdi.
İtalyan gazetesi Il Sole 24 Ore'ye konuşan Aliyev, "Azerbaycan çalışmalara başladı ve 2023 yılı sonuna kadar kurtarılmış topraklardan Ermenistan sınırına kadar olan demiryolu hattını hazır hale getirmeyi planlıyor. Ermenistan’ın da o tarihe kadar kendi topraklarındaki demiryolu inşaatını bitirmesini umuyorum" dedi.

Aliyev, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile 14 Aralık'ta Brüksel'de gerçekleştirdikleri görüşme ile ilgili olarak da şunları söyledi: "Görüşmenin çok verimli olduğunu düşünüyorum. Her iki taraf da özellikle İkinci Karabağ Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan yeni realiteyle ilgili olarak, bu realiteye nasıl uyum sağlayacakları ve iki komşu olarak bundan sonra nasıl yaşayacakları konusundaki pozisyonlarını açıkça belirttiler.”

Aliyev, tarafların savaş sonrası durumun pratik unsurlarını, özellikle iletişimin açılması konusunu da ele aldıklarını belirterek, "Bu, geçen kasım ayında imzalanan üçlü bildirinin önemli bir parçası. Ancak uygulanması çok yavaş ilerliyor. Bununla birlikte, 14 Aralık’ta Ermenistan tarafından demiryolu inşaatı projesinin pratiğe geçirilmesi için acil eylemlere ilişkin önemli kararlar alındı" ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakan Yardımcısı Mher Grigoryan ise, Ermenistan hükümetinin Yerask, Culfa, Ordubad, Meğri, Horadiz demiryolunun 45 kilometrelik kısmının inşasına başlamayı planladığını kaydetti.

Hükümetin proje için 200 milyon dolar ayırdığını belirten Grigoryan, “Uzmanların hesaplamalarına göre, Ermenistan topraklarından geçen demiryolu hattının inşası yaklaşık 200 milyon dolara mal olacak. Toplam uzunluğu 340 kilometre olan hattın Ermenistan topraklarından geçen kısmı 45 kilometre” diye konuştu.

Grigoryan ayrıca, Ermenistan ve Azerbaycan'ı birbirine bağlayan demiryolu hattının, demiryolu taşımacılığının uygulanması için kabul edilmiş uluslararası kurallara ve karşılıklılık esasına göre, topraklarından geçeceği ülkelerin egemenlik ve yargı yetkisi çerçevesinde faaliyet göstereceğini belirtti.

Bu haber sputniknews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sputniknews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sputniknews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+