Azerbaycan Uluslararası Holokost Günü´nü anacak - Gündem
16 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մանի / Ժամ : Շառաւիղեալ

Gündem :

20 Aralık 2021  

Azerbaycan Uluslararası Holokost Günü´nü anacak -

Azerbaycan Uluslararası Holokost Günü´nü anacak Azerbaycan Uluslararası Holokost Günü´nü anacak

Azerbaycan ilk kez 27 Ocak´ta Uluslararası Holokost Günü´nü anacak ve Holokost´u anan Müslüman çoğunluktaki birkaç ülkeden biri olacak.

İlham AliyevAzerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu ayın başlarında Yahudi-Müslüman ilişkilerinin uzun süredir savunucusu olan Haham Marc Schneier ile yaptığı görüşme sonucu Uluslararası Holokost Günü’nü kutlama kararını açıkladı. Aliyev aynı zamanda Bakü'deki Chabad Ohr Avner Yahudi okulunun finanse edileceğini duyurdu.

Schneier, “Bence bu karar Aliyev'in Azerbaycan Yahudi topluluğuna, dünya Yahudilerine ve İsrail Devleti'ne olan benzersiz dayanışmasını ve bağlılığını bir adım arttırdı. Cumhurbaşkanı Aliyev'in bu cömert gösterisi, gerçekten üst düzey şaşırtıcı bir iyi niyet örneği ve Azerbaycan Yahudilerine tüm kalbiyle bağlılığını yansıtmakta. Dinler arası işbirliği ve bir arada yaşama konusundaki derin bağlılığı için Cumhurbaşkanı Aliyev'e en içten teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum" dedi.

İslam Devletleri Hahamlar İttifakı'nın başkanı Azerbaycan Hahambaşısı Schneor Segal, ‘‘Azerbaycan, hoşgörü kavramını dünyanın herhangi bir yerinde gördüğümüzden tamamen farklı bir düzeye taşıyor” dedi.Bu haber salom kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (salom) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(salom). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+