​10 esir daha Avrupa Birliği`nin arabuluculuğuyla Ermenistan`a döndü - Gündem
02 Aralık 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Տրե / Օր : Հրանդ / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

21 Aralık 2021  

​10 esir daha Avrupa Birliği`nin arabuluculuğuyla Ermenistan`a döndü -

​10 esir daha Avrupa Birliği`nin arabuluculuğuyla Ermenistan`a döndü ​10 esir daha Avrupa Birliği`nin arabuluculuğuyla Ermenistan`a döndü

Avrupa Birliği'nin arabuluculuğuyla Azerbaycan'da yasadışı olarak tutulan esirlerden 10 kişi Ermenistan'a iade edildi. Azerbaycan Savaş Esirleri, Kayıp Kişiler ve Rehineler Devlet Komisyonu bunu ilk olarak bugün duyurdu ve o kişilerin 16 Kasım savaşlarında esir alındıklarını bildirdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü daha sonra ayrıntıları açıkladı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel Avrupa Birliği adına, Ermeni savaş esirlerinin dönüşünü memnuniyetle karşıladıklarını ve bunun Brüksel'de ele alınması üzere karşılıklı güven inşa etme iradesini gösteren "önemli bir insani adım" olduğunu tanımladı.

AB'nin Güney Kafkasya Özel Temsilcisi Toivo Klaar, Yerevan'da esirleri karşılama anlarından fotoğraflar paylaştı. On Ermeni askerini ülkelerine geri gönderebildiği için mutlu olduğunu yazdı.

AB Özel Temsilcisi, hareketi Azerbaycan'ın insani meseleleri çözme sürecinde "önemli bir jest" olarak nitelendirerek, Avrupa Birliği'nin liderleriyle verimli görüşmeler düzenlemek için iki ülke ile çalışmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Esirlerin dönüşü öncesinde Brüksel'de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in üçlü görüşmesi gerçeklemişti.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+