​Cumhuriyet tarihinde bir ilk: Saray’da Erdoğan için anoten kutsama duası - Gündem
24 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

25 Aralık 2021  

​Cumhuriyet tarihinde bir ilk: Saray’da Erdoğan için anoten kutsama duası -

​Cumhuriyet tarihinde bir ilk: Saray’da Erdoğan için anoten kutsama duası ​Cumhuriyet tarihinde bir ilk: Saray’da Erdoğan için anoten kutsama duası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ziyaret eden Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı üyeleri Erdoğan’ın ‘sağlığı ve başarısı’ için anoten duası etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Türk Yahudi Toplumu ve İslam Ülkeleri Hahamlar İttifakı üyelerini kabul etmişti. Toplantının ardından Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı; Hahamlar, Külliye’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anoten kutsama duası okudu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da hazır bulunduğu görüşmeye İstanbul, Kuzey Kıbrıs, Azerbaycan, İran, Özbekistan, Arnavutluk, Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Uganda ve Rusya’dan Hahambaşı ve hahamlar katılmıştı.

Toplantı sonrasında Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anoten kutsama duası okundu.

ANOTEN KUTSAMA NE DEMEK?

Anoten ya da Ha-noten Türkiye Yahudileri tarafından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı kutsama duasıdır. Anoten Duası, 15 yy’dan sonra (1492) İspanya’dan kaçan Sefarad Yahudileri’ne kapılarını açan Osmanlı Devleti’ne bir şükran ve medyunluk duygusu içinde yazılmış bir duadır.

Bu haber artigercek kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artigercek) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(artigercek). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+