TASS: Pashinyan BDT zirvesi sırasında Aliyev ile gayri resmi temasa geçecek - Gündem
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

30 Aralık 2021  

TASS: Pashinyan BDT zirvesi sırasında Aliyev ile gayri resmi temasa geçecek -

TASS: Pashinyan BDT zirvesi sırasında Aliyev ile gayri resmi temasa geçecek TASS: Pashinyan BDT zirvesi sırasında Aliyev ile gayri resmi temasa geçecek

Bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg'da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) liderlerinin geleneksel gayri resmi görüşmesine katılacak.

TASS haber ajansının aktardığı bilgilere göre, liderler 2021'de Belarus başkanlığında örgütün kaydettiği sonuçlarını özetleyecek, ortak konular hakkında görüş alışverişinde bulunacak, üye ülkelerinin daha fazla sosyo-ekonomik kalkınmasına yönelik etkinlikleri ele alacak.

Kremlin'in resmi web sitesine göre, gayri resmi görüşmenin inisiyatifi Rusya Devlet Başkanı’na ait. Zirveye Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan liderleri katılacak. Kazakistan'ın ilk cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev da katılacak.

Ermenistan hükümetine göre, Nikol Paşinyan, BDT liderlerinin St. Petersburg'daki gayri resmi görüşmesine katılmak üzere 28 Aralık'ta Rusya'ya bir çalışma ziyareti yapacak.

TASS, zirve çerçevesinde genel kurul toplantısından ziyade ayrı görüşmelerin de gerçekleştirilebileceğini yazıyor.

Rus basını, "Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bu etkinlik sırasında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile iletişim kurmayı planlıyor" diye yazdı ve ardından Paşinyan'ın birkaç gün önce yaptığı açıklamayı aktardı. Paşinyan “Henüz ikili bir görüşmeden söz edilmedi, ancak gayri resmi bir görüşmenin gerçekleşmesi muhtemel” demişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+