​Ermenistan Kazakistan`a barış gücü askeri gönderiyor - Gündem
03 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Արամ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

08 Ocak 2022  

​Ermenistan Kazakistan`a barış gücü askeri gönderiyor -

​Ermenistan Kazakistan`a barış gücü askeri gönderiyor ​Ermenistan Kazakistan`a barış gücü askeri gönderiyor

Hafta sonu LPG fiyatlarına yapılan zam sonrasında halkın sokaklara döküldüğü Kazakistan'da gerilim tırmanıyor. Göstericilerin birçok devlet binasına saldırması ve Almatı Uluslararası Havalimanı'nı ele geçirmesi sonrasında Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rusya önderliğinde bir barış gücünün bölgeye gönderileceğini duyurdu.

Birçok ürünün fiyatının zamlanması sonrasında binlerce gösterici pazar gününden beri farklı şehirlerde sokaklara dökülürken dün gece dikkat çekici bir hamle Rusya önderliğindeki eski Sovyetler Birliği ülkelerinden geldi.

Salı ve Çarşamba günü yaşanan olaylarda 8 polis ve ulusal güvenlik askerinin yaşamını yitirdiği olaylar tırmanırken göstericiler çok sayıda devlet binasını ateşe verdi. İngiliz haber ajansı Reuters, göstericilerin Almatı Uluslararası Havalimanı’nı ele geçirdiğini duyurdu.

Yaşananların ardından Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan kişisel Facebook hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Cömert Tokayev’in yardım çağrılarına yanıt geldi. Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rusya önderliğindeki bir barış gücü ekibinin bölgeye gönderileceğini söyledi. Bünyesinde Rusya, Belarus, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan’ın olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü bölgeye belirli bir süre için barış gücü askerlerinin gönderileceğini ve bu ekibin bölgede istikrar ve huzuru getirmeyi amaç edindiğini duyurdu.

Tokayev dün gece ikinci kez TV’ye çıktı. Rusya, Ermenistan, Belarus, Kırgızistan ve Tacikistan’la birlikte üyesi olduğu Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü’nden yardım isteyen Tokayev, yurt dışı kaynaklı terörist gruplarının devlet binalarını, altyapıları ve silahları ele geçirdiğini ve Almatı Havalimanı’nda aralarında yabancı şirketlere ait olan 5 uçağa el koyduğunu açıkladı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+