​Hatay Samandağ’da Res-el Seni kutlandı - Gündem
05 Mart 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մեհեկան / Օր : Ահրանք / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

10 Ocak 2022  

​Hatay Samandağ’da Res-el Seni kutlandı -

​Hatay Samandağ’da Res-el Seni kutlandı ​Hatay Samandağ’da Res-el Seni kutlandı

HDP Samandağ İlçe Örgütü’nün, Res-el Seni (yılbaşı) dolayısı ile düzenlediği halk buluşmasında konuşan Tülay Hatimoğulları, anadilin önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin dil yönünde zengin bir ülke olduğunu ancak Türkçe dışındaki dillerin resmi alanlarda kullanılmasının yasak olduğunu ifade etti.

Arap Alevilerin kutladığı Ras-el Seni Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta kutlanıyor.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Samandağ İlçe Örgütü Antakya’nın Samandağ ilçesinde bulunan Yeniçarşı By Aslan Toplantı ve Konferans Salonu’nda, Res-el Seni (yılbaşı-yeni yıl) dolayısı ile halk buluşması etkinliği düzenledi. Gerçekleşen etkinliğe, HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı, Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüsü ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

İlk olarak sanatçı Mehmet Menni’nin sahne aldığı etkinlikte konuşan Tülay Hatimoğulları, anadilin önemine vurgu yaparak, Türkiye’nin dil yönünde zengin bir ülke olduğunu ancak Türkçe dışındaki dillerin resmi alanlarda kullanılmasının yasak olduğunu ifade etti.

Tülay Hatimoğulları, HDP’nin bu anlayışla mücadele ettiğinin altını çizerek, “İşte HDP mücadelesi, herkesin kendi anadili ile beraberce barış içinde yaşaması içindir” diye konuştu.

Tülay Hatimoğulları’nın ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç da, barış vurgusunda bulunarak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Vakıflı’ya da gittik bir masada oturduk. Masada Ermeni, Arap Alevi Sünni vardı. HDP işte o masadır. HDP tüm halkların birlikte oturduğu masadır. Sadece Türkiye için değil tüm bölge için barış istedik. Hükûmet ne yaptı; yüzyıllardır bir arada yaşayan halkları düşman etti. Komşudaki savaşın ortasına girerek, her türlü çeteyi besledi. Kürt düşmanlığı, Arap, Alevi düşmanlığı yaptı. Bu kadar işsizlik yoksulluğun sebebi de hükümetin savaşın içinden olmasından kaynaklı. Bu iktidar savaş istiyor biz de buna karşı bölgesel barış için mücadele ediyoruz. Suriye’de savaşa değil barışa ihtiyaç var.”

Etkinlik, Kaldırım Müzik Topluluğu sanatçıları ile Abdal Haluk Tolga İlhan’nın sahne almasının ardından sona erdi.

Bu haber pirha kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (pirha) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(pirha). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+