Epifani Kutlaması ve Haç Çıkarma Töreni - Gündem
18 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Մասիս / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

08 Ocak 2022  

Epifani Kutlaması ve Haç Çıkarma Töreni -

Epifani Kutlaması ve Haç Çıkarma Töreni Epifani Kutlaması ve Haç Çıkarma Töreni

Haliç’te İsa Mesih’in doğumu ve vaftiz edilişinin (Epifani Bayramı) 2022’nci yıl dönümü nedeniyle ayin düzenlendi ve denizden haç çıkarma töreni gerçekleştirildi.

İsa Mesih’in doğumu ve vaftiz edilişinin 2022’nci yılı nedeniyle Fatih Balat’ta bulunan İstanbul Rum Patrikhanesi’nin içindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde ayin düzenlendi. Sabah 09.00’da başlayan törende dualar edildi. Polis, törenin yapılacağı alan ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alırken, ayini izlemek için gelenlere de HES kodu sorgulaması yapıldı. Ziyarete gelenler mum yakarak ayinin düzenlendiği alana geçip dualara eşlik etti.

Yaklaşık 4 saat süren ayini Ekümenik Patrik Bartholomeos yönetti. Patrik Bartholomeos ile ayine katılanlar kortej halinde Haliç’e yürüyerek haç atma törenine katıldı. Törende tarihçi İlber Ortaylı da yer aldı.

Ekümenik Patrik Bartholomeos’un haçı denize atmasıyla, kıyıda bekleyen 10 kişi, Haliç sularına atladı. Bu yıl denizden haçı çıkaran Galip Yavuz, “5 senedir katılıyorum ancak ilk defa kazandım. Çok mutluyum. Hepinize kardeşlik ve sevgi dolu bir yıl diliyorum. Bu sene su fazla soğuk değildi” diyerek duygularını ifade etti.

Bu haber sat7 kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sat7) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sat7). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+