​Ermenistan: Ankara`nın sınırların açılması için yapıcı yaklaşım benimsemesini umuyoruz - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

18 Ocak 2022  

​Ermenistan: Ankara`nın sınırların açılması için yapıcı yaklaşım benimsemesini umuyoruz -

​Ermenistan: Ankara`nın sınırların açılması için yapıcı yaklaşım benimsemesini umuyoruz ​Ermenistan: Ankara`nın sınırların açılması için yapıcı yaklaşım benimsemesini umuyoruz

Ankara-Erivan ilişkilerinde normalleşme sürecine ilişkin görüşmelerde Ermenistan’ın özel temsilcisi olarak görev alan Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Rubinyan, Ermenistan’ın Türkiye ile sınırın mümkün olan en kısa sürede açılması konusunda kapsamlı müzakerelere başlamak istediğini belirtti.

Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan, Erivan’ın Ankara ile iki ülke arasındaki sınırın mümkün olan en kısa sürede açılması konusunda kapsamlı müzakerelere başlamak istediğini söyledi.

Basın mensuplarına konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Rubinyan, “Ermeni tarafının arzusu, bir an önce kapsamlı, somut müzakerelere başlamaktır. Her şeyden önce sınırın açılması olmak üzere gerçek sorunların çözülmesi ile ilgileniyoruz. Ermenistan, Türkiye ile sınırın açılmasını ve diplomatik ilişkilerin kurulmasını içeren ön koşulsuz anlaşmaya varmaya hazır” dedi ve devam etti:

“Türkiye’nin de aynı yapıcılığı ortaya koymasını umuyoruz. (Türkiye özel temsilcisi ile Moskova’da 14 Ocak tarihinde yapılan) görüşme yapıcı bir atmosferde gerçekleşti. Bundan sonraki sürecin nasıl devam edeceği Türkiye'nin yapıcılığına, samimiyetine ve hazır oluşuna bağlı.”

Ermenistan’da hiçbir hükümetin Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşanan 1915 olaylarının ‘Ermeni soykırımı’ olarak tanınmasını ön koşul olarak öne sürmediğine dikkat çeken Rubinyan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu anlamda herhangi bir şey değişmedi. Aynısını Türkiye'den de bekliyoruz. Karabağ'dan bahsedecek olursak, bu farklı formatta tartışılacak bir konu, bunun için AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Minsk Grubu'nun eş başkanlığı mevcut, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki iletişimin açılması konusu Ermenistan,

Azerbaycan ve Rusya Başbakan Yardımcılarının çalışma grubu, Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi ise ayrı bir konudur.”

Ermenistan özel temsilcisi, Türk mevkidaşı ile gerçekleştireceği bir sonraki görüşmenin tarihi ve yerinin henüz bilinmediğini sözlerine ekledi.

Bu haber sputniknews kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sputniknews) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sputniknews). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+