​Pécres, Macron`u Karabağ ziyareti sonrası Aliyev`in açıklamalarına tepki göstermemekle suçladı - Gündem
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

20 Ocak 2022  

​Pécres, Macron`u Karabağ ziyareti sonrası Aliyev`in açıklamalarına tepki göstermemekle suçladı -

​Pécres, Macron`u Karabağ ziyareti sonrası Aliyev`in açıklamalarına tepki göstermemekle suçladı ​Pécres, Macron`u Karabağ ziyareti sonrası Aliyev`in açıklamalarına tepki göstermemekle suçladı

Fransa'da merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Valerie Pécres, Aralık ayı sonlarında Dağlık Karabağ'a yaptığı ziyaretle ilgili olarak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bir dizi skandal açıklamasının ardından Fransa hükümetini bu konuda hiçbir adım atmamakla suçladı.

'Europe 1' radio kanalının bildirdiğine göre Pécres "Ben bir Cumhurbaşkanı adayım. Ben de benden önceki birçok Fransız gibi Dağlık Karabağ bölgesine gittim… Bu, Ermenistan ile Azerbaycan arasında anlaşmazlıklara neden olan bir bölge. Neler oluyor diye oraya gittim… Azerbaycan Cumhurbaşkanı çok şok edici bir açıklama yaptı. "Bayan Pécres'in orada olduğunu bilseydim, gitmesine izin vermezdik." ifadelerini kullandı.

Pécres, yükümlülüklerinin temelinde Doğu Hristiyanlarının sorunu olduğunu ve bu açıdan Ermenistan'ın savunmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

"Ancak cumhurbaşkanı adayını desteklemeyen hükümetin sert sessizliği bir skandal." dedi.

Daha önce Pécres, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın tehdit olarak değerlendirdiği açıklamalarıyla ilgili olarak şikayette bulunmak niyetinde olduğunu belirtmişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+