​Ermenistan Dışişleri`den Bayramov`a yanıt: Sınırların belirlenmesi konusunda Ermenistan`ın ön koşul - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

20 Ocak 2022  

​Ermenistan Dışişleri`den Bayramov`a yanıt: Sınırların belirlenmesi konusunda Ermenistan`ın ön koşul -

​Ermenistan Dışişleri`den Bayramov`a yanıt: Sınırların belirlenmesi konusunda Ermenistan`ın ön koşul ​Ermenistan Dışişleri`den Bayramov`a yanıt: Sınırların belirlenmesi konusunda Ermenistan`ın ön koşulları yok

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov'un sınırların belirlenmeye başlaması konusunda Yerevan'ın önkoşullarının Bakü için kabul edilemez olduğu yönündeki açıklamasına yanıt verdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığının Basın Sözcüsü Vahan Hunanyan, Armenpress'in sorusunu yanıtlayarak sınırların belirlenmesi konusunda Ermeni tarafının ön koşularının olmadığını ve meselenin anlaşmalarla ilgili olduğunu vurguladı.

Soru- Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, sınırların çizilmesi ve belirlenmesi süreciyle ilgili Ermenistan'ın önerilerinin Bakü için 'kabul edilemez olduğunu' açıkladı. Bu açıklamayı nasıl yorumlayabilrsiniz?

Cevap-Konuyla ilgili bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünüyorum. Sınırların belirlenmesi konusunda Ermeni tarafının ön koşulları yok. Konu anlaşmalarla ilgilidir. Ermenistan Başbakanı, Rusya Devlet Başkanı ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından 26 Kasım'da Soçi'de kabul edilen üçlü açıklamada, tarafların "Azerbaycan-Ermenistan sınırının güvenliği ve istikrarı artıracak adımlar atılması ve işin, sınırların belirlenmesi ve çizilmesinin ikili bir komisyonunun oluşumuna götürmesi konusunda mutabık kaldıkları" belirtilmektedir. Bu anlaşma yeniden teyit edildi ve 14 Aralık'ta Brüksel'de Ermenistan ve Azerbaycan liderlerinin Avrupa Konseyi Başkanı'nın arabuluculuğunda yaptıkları üçlü görüşmede birliklerin geri çekilmeye başlaması konusunda anlaşmaya varıldı. Böylece Ermeni tarafının önerileri önkoşullarla ilgili değil, varılan anlaşmaların hayata geçirilmesi ile ilgili. Ermenistan Cumhuriyeti, yukarıda belirtilen anlaşmalara uygun olarak, sınırları belirleme sürecinin yakında başlaması gerektiğini düşünüyor.


Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+