Azerbaycan’dan CHP’li Aykut Erdoğdu’ya tepki: Özür bekliyoruz - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

03 Şubat 2022  

Azerbaycan’dan CHP’li Aykut Erdoğdu’ya tepki: Özür bekliyoruz -

Azerbaycan’dan CHP’li Aykut Erdoğdu’ya tepki: Özür bekliyoruz Azerbaycan’dan CHP’li Aykut Erdoğdu’ya tepki: Özür bekliyoruz

Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü Abdullayeva, “Azerbaycan, CHP milletvekilinden yaptığı asılsız suçlamalardan dolayı özür bekliyor. Aksi takdirde konuyu yasal düzeyde gündeme getirme hakkımız saklı” dedi.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun Türkiye’nin doğal gaz alımında yolsuzluk yapıldığı, Azerbaycan’la imzalanan doğal gaz anlaşmasındaki değişiklikle Türkiye’nin fazla ödeme yaptığı, TANAP projesinin Türkiye avantaj sağlamadığı ve “Erdoğan Aliyev arasında bu karışık ve karanlık ilişkiler sürerken Petkim’in yüzde 51’i SOCAR’a devir edildi ve bu devirden sonra SOCAR’a büyük avantajlar sağlandı” açıklamasına yanıt verdi.

Yazılı açıklama yapan Abdullayeva, Türkiye ile Azerbaycan’ın enerji alanında da açık, tamamen şeffaf ve karşılıklı yarar sağlayan iş birliğine sahip olduğunu belirtti.

“Türkiye ile Azerbaycan’ın güçlü iş birliği, dostluk ve kardeşliği ile iki ülke liderlerinin güçlü siyasi iradesi sonucu gerçekleştirilen devasa stratejik TANAP’ın enerji güvenliği konularının çözümü için paha biçilmez bir altyapı projesi olduğunu” ifade eden Abdullayeva, “TANAP projesine toplam yatırım tutarı 6,3 milyar dolar. Proje süresince sağlanan istihdam sayısı yoğun zamanlarda 15 bine ulaştı ve yatırımın büyük kısmı yerel üreticiler tarafından sağlandı. Bu projede benimsenen tarifelerin tüm uluslararası standartları tam olarak karşıladığını vurgulamak isteriz. Türk tarafı da BOTAŞ üzerinden projeye yüzde 30 ortak olduğu için aynı miktarda transit gelir elde ediyor” dedi.

‘İTHALATÇILAR ARASINDA EN DÜŞÜK FİYATI AZERBAYCAN VERİYOR’

Türkiye’nin Azerbaycan’ın yanı sıra Rusya, İran, Katar ve Nijerya’dan da doğal gaz ithal ettiğini hatırlatan Abdullayeva, “Bu üreticiler arasında en düşük fiyatlı doğal gazı Azerbaycan temin etmektedir. Burada önemli olan bir diğer nokta da doğal gaz fiyatlarının tavan yaptığı ve gaz sıkıntısının giderek arttığı bir dönemde TANAP’ın varlığı Türkiye için hem ekonomik hem de sosyal alanda yeni fırsatlar yaratmanın yanı sıra Türkiye’nin enerji güvenliğinin sürdürülebilirliğini sağlamasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

‘PETKİM İHALESİ AÇIK YAPILDI VE SOCAR KAZANDI’

Petkim’in Azerbaycan’ın petrol ve doğal gaz şirketi SOCAR’a satışına da değinen Abdullayeva, “SOCAR, 2008’de 2,4 milyar dolarlık yatırımla tamamen açık ve şeffaf bir ihaleyi kazanmıştır. Sonraki yıllarda Petkim’e yapılan toplam ek yatırım tutarı 1,2 milyar dolara ulaştı. Aynı zamanda SOCAR’ın milyarlarca dolarlık yatırımına dayalı STAR rafinerisinin inşası ve Petkim ile entegrasyonu sonucu Türkiye’de ek 2 milyar dolarlık ürün üretimi için koşullar oluştu. Türkiye’de daha önce bu ürünlerin ithalatına 2 milyar dolar harcanıyordu” ifadelerini kullandı.

‘KARIŞIK VE KARANLIK İLİŞKİLER SUÇLAMASI ASILSIZ’

Azerbaycan hükümetinin Aykut Erdoğdu’dan özür beklediğini dile getiren Abdullayeva şöyle devam etti:

“CHP milletvekilinin, Azerbaycan ve Türkiye liderlerinin ‘karışık ve karanlık ilişkiler’ içerisinde olduğuna dair tamamen asılsız suçlamaları reddediyoruz. İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki ilişkiler, iki ülkenin ulusal çıkarlarına dayalı kardeşlik ilişkileridir. Bu ilişkiler sonucunda iki ülke arasındaki stratejik ortaklık daha da güçlendi, tarihi Şuşa Beyannamesi ile müttefiklik düzeyine çıkartıldı, iki halk arasındaki kardeşlik bağları hiç olmadığı kadar güçlendi.

Ne yazık ki bir CHP temsilcisinin Azerbaycan karşıtı tavır alıp asılsız iddialarla ortalığı karıştırmaya çalışması ilk kez olmuyor. Fakat bu çabaların hiçbir sonucu olmayacak çünkü Ermeni yanlısı politikacıların manipülasyonu Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerine gölge düşüremez. Azerbaycan tarafı, CHP milletvekilinden yaptığı asılsız suçlamalardan dolayı özür bekliyor. Aksi takdirde konuyu yasal düzeyde gündeme getirme hakkımız saklıdır.”

Bu haber gazeteduvar kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (gazeteduvar) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(gazeteduvar). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+