​Ermeni Hamazgayin Tiyatrosu İran`a turneye çıkacak - Kültürel Etkinlik
23 Eylül 2023 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հոռի / Օր : Ծմակ / Ժամ : Թաղանթեալ

Kültürel Etkinlik :

06 Şubat 2022  

​Ermeni Hamazgayin Tiyatrosu İran`a turneye çıkacak -

​Ermeni Hamazgayin Tiyatrosu İran`a turneye çıkacak ​Ermeni Hamazgayin Tiyatrosu İran`a turneye çıkacak

Ermenistan-İran diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 30. yıl dönümü münasebetiyle düzenlenen etkinlikler çerçevesinde, Yerevan’daki Sos Sarkisyan Hamazgayin Tiyatrosu İran'a turneye çıkacak.

Ermenistan Eğitim, Kültür ve Gençlik bakanlığından edinilen bilgiye göre, İran’a giden tiyatro grubumuz 6-15 Şubat tarihlerinde Tahran’da düzenlenecek "Fajr" festivaline katılacak. Ardından da İsfahan'da "Loretsi Sako" tiyatro oyunu sahneleyecek.

İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 30. yıldönümü çerçevesinde bir dizi başka girişim de planlanıyor. İran İslam Cumhuriyeti'nin Ermenistan Büyükelçiliği Kültür Merkezi ile işbirliği halinde İranlı yönetmen Jonas Mohammadi, yakında izleyicilere sunulacak olan "6.60" filminin çekimlerini tamamladı.

Yönetmen Anahit Abad İran destanını sahneliyor ve Hamazgayin Tiyatrosu'nda İran oyunlarının teatral okumaları planlanıyor. Çağdaş oyun yazarlarının eserlerinin yanısıra Firdevsi'nin "Şahname" başta olmak üzere diğer eserleri de sunulacaklar.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+