​Surp Kirakos Ermeni Kilisesi - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

15 Şubat 2022  

​Surp Kirakos Ermeni Kilisesi -

​Surp Kirakos Ermeni Kilisesi ​Surp Kirakos Ermeni Kilisesi

Diyarbakır’daki Surp Kirakos Ermeni Kilisesi restore ediliyor

Diyarbakır’daki Surp Kirakos Ermeni Kilisesi’ni ziyaret eden milletvekili ve Halkın Demokratik Partisi üyesi Karo Paylan, Facebook sayfasında “Yenileme çalışmalarını yerinde incelemek için Diyarbakır’daki Aziz Kirakos Kilisesi’ni ziyaret ettim”,- diye yazmaktadır.

Diyarbakır ili Sur ilçesi Alipaşa semtinde 16. yüzyılda inşa edilen Aziz Sargis Ermeni Kilisesi 3.769 metrekare alana sahiptir.

Diyarbakır’daki Surp Kirakos Ermeni Kilisesi’nin vakfına ait olan ve üst yapısı tamamen yıkılan kilise, uzun süredir çeşitli kamu kurumları tarafından depo olarak kullanılıyor.

Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’ndeki bir notta, Hristiyan ibadethanesinin en son 1840 yılında yenilendiği belirtilmektedir.

Kültür Bakanlığı Diyarbakır Araştırma ve Anıtlar Müdürlüğü Başkanı Cemil Koç, “anıtsal” yapının Diyarbakır için büyük önem taşıdığını söyledi.

“Bina ve projelerin etüdüne esas teşkil edecek ölçümler yapılıyor.

Kilisenin mimari üslubu hakkında daha fazla bilgi edinilmesine yardımcı olması için numuneler alınmıştır.”

Vakıf başkanı Ergün Ayık, yapının Diyarbakır’da ayakta kalan iki kiliseden biri olduğunu ve eski haline getirilmesi için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+