​Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, Güney Kafkasya ve Gürcistan`daki krizden sorumlu AB Özel Temsil - Gündem
19 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անահիտ / Ժամ : Լուսափայլ

Gündem :

15 Şubat 2022  

​Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, Güney Kafkasya ve Gürcistan`daki krizden sorumlu AB Özel Temsil -

​Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, Güney Kafkasya ve Gürcistan`daki krizden sorumlu AB Özel Temsil ​Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan, Güney Kafkasya ve Gürcistan`daki krizden sorumlu AB Özel Temsilcisi ile görüştü

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Güney Kafkasya ve Gürcistan'daki krizden sorumlu Avrupa Birliği Özel Temsilcisi Toivo Klaar'ı kabul etti. Ermenistan Hükümeti’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmeye Avrupa Birliği’nin Ermenistan Heyeti Başkanı, Büyükelçi Andrea Victorin de katıldı.

Başbakan, Ermenistan-Avrupa Birliği ilişkilerinin sürekli gelişimi ile bu yöndeki ortak çabaları önemsedi. Paşinyan, demokratik reformlar gündeminin Ermenistan hükümetinin öncelikleri arasında yer almaya devam ettiğini vurgulayarak, Ermenistan yönetiminin demokratik reform sürecine olan bağlılığının sarsılmaz olduğunu da sözlerine ekledi.

Muhataplar, AB'nin Ermenistan'a sağladığı 2,6 milyar avroluk yatırım paketinin ilerleyişi ile ilgili konuları ele aldı. Bu bağlamda özellikle 80 milyon euroluk paketin Syunik bölgesinde etkin bir şekilde uygulanması önemsendi.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel'in bölgede karşılıklı anlayışı ve istikrarı güçlendirme çabalarını yüksek derecede takdir etti.

Görüşmede, 44 günlük savaş sonucu Güney Kafkasya’da meydana gelmiş olan durum ile Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki durumu sakinleştirmek ve istikrarı sağlamak için atılan adımlara değinildi. Özellikle, Soçi'de Rusya Federasyonu Başkanı, Brüksel'de Avrupa Konseyi Başkanı ve Fransa Cumhurbaşkanı'nın arabuluculuk ettiği toplantılar ile 4 Şubat'ta gerçekleştirilmiş olan dörtlü video konferansın sonuçları ve varılan anlaşmaların uygulanması hakkında fikir teatisinde bulunuldu.

Azerbaycan'ın Ermeni kültürel mirasına yönelik tehditkar açıklamaları ve şimdiden artık bir dizi Ermeni anıtını yok etmek için attığı adımları dikkate alarak, UNESCO misyonunun ve uluslararası insani kuruluşların Dağlık Karabağ ihtilaf bölgesine girişinin sağlanması önemsendi.

Dağlık Karabağ ihtilafının kalıcı çözümü için AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanlığı himayesinde barış sürecinin tam olarak uygulanması ve eşbaşkanların faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gereği vurgulandı.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+