​Araştırma: Türkiye’de gençler ağır depresyon yaşıyor - Gündem
14 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Վանատուր / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

15 Şubat 2022  

​Araştırma: Türkiye’de gençler ağır depresyon yaşıyor -

​Araştırma: Türkiye’de gençler ağır depresyon yaşıyor ​Araştırma: Türkiye’de gençler ağır depresyon yaşıyor

Türkiye’nin de olduğu 26 ülkede yapılan araştırmada Türkiye’de yaşayan gençler diğer ülkedeki gençlere göre derin bir depresyon yaşadığı ortaya çıktı.

26 ülkede 99 bin 689 gençle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada koronavirüsün gençlere etkisini araştıran bilim insanları, Türkiye’de gençliğin yaşadığı ağır depresyonu tespit etti. Türkiye’de, öğrenciler zaten mevcut siyasi istikrarsızlıklar ve gerileyen ekonomik koşullarla karşı karşıya kaldığını belirten araştırmayı gerçekleştiren Sosyolog Sarah Van de Velde, “Türkiye, Covid-19 döneminde hükümetin vatandaşlarına en az miktarda mali yardım yaptığı ülkeler arasında yer aldı ve Avrupa’daki genç işsizlik oranlarında en güçlü artışlardan birine sahne oldu” vurgusu yaptı.

Araştırmada ilk sıraya oturan Türkiye’nin ardından gençleri en çok depresyon belirtisi gösteren ülke Güney Afrika oldu.

Üniversite öğrencileri arasında yapılan araştırmada pandemi sonrası gençlerin ruhsal durumlarındaki değişim ortaya konuldu. Sözcü’de yer alan haberde 26 ülkede 99 bin 689 gençle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmada en ağır depresyon belirtileri Türkiyeli gençlerde belirlendi. Araştırmayı gerçekleştiren Sosyolog Sarah Van de Velde, yazdığı tezde, “Örneğin, depresif belirtilerin en yüksek seviyelerini bulduğumuz Türkiye’de, öğrenciler zaten mevcut siyasi istikrarsızlıklar ve gerileyen ekonomik koşullarla karşı karşıya kaldılar. Bununla birlikte Türkiye, Covid-19 döneminde hükümetin vatandaşlarına en az miktarda mali yardım yaptığı ülkeler arasında yer aldı ve Avrupa’daki genç işsizlik oranlarında en güçlü artışlardan birine sahne oldu” ifadelerini kullandı. Velde, Türkiye’de üniversitelerin pandemide ne zaman kapanacağına dair belirsizliklerin de yaşanan depresyon üzerinde etkili olmuş olabileceğini vurguladı.

Araştırmada depresif belirtilerin en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla Türkiye, Güney Afrika, İspanya, ABD ve İngiltere oldu. Öte yandan, İskandinav ülkelerindeki (İzlanda, Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya) ve Fransa’daki öğrenciler, en düşük ortalama depresif semptom düzeyleri gösterdi.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+