​İş insanı ve hayırsever Andon Arakelyan hayatını kaybetti - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Լուսակն

Gündem :

25 Şubat 2022  

​İş insanı ve hayırsever Andon Arakelyan hayatını kaybetti -

​İş insanı ve hayırsever Andon Arakelyan hayatını kaybetti ​İş insanı ve hayırsever Andon Arakelyan hayatını kaybetti

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Sarbak Metal’in Yönetim Kurulu Başkanı hayırsever iş insanı Andon Arakelyan hayatını kaybetti.

81 yaşındaki Andon Arakelyan, yakalandığı koronavirüs (Covid-19) nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Sarbak Vakfı Kurucu Başkanı ve Mütevelli Heyet Başkanı da olan iş insanı Andon Arakelyan, kendisini şu sözlerle tanıtmıştı:

"1941 İstanbul Doğumluyum. 1953 yılında iş hayatıma muslukçu çırağı olarak başladım. 1960 yılında musluk ve vana imalatı işine başladım, 1964 yılında musluk ve vana imalatını tasfiye edip imalatçılara pirinç malzeme ve ara mamul satışına devam ettim. 1973-1976 yılları arasında pirinç çubuk imalatı temelini oluşturdum. 1976 yılında Hadımköy’de Sarbak Metal Ticari ve Sanayi Anonim Şirketi’ni kurdum. 2002 Yılında Fabrikayı Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'ne taşıdım. Bu taşınma teknolojimizi yenileme ve kurumsallaşma adına ilk adımlarımıza vesile oldu. Şu an son teknolojik makinalarla donatılmış modern bir fabrika olduk. Hiçbir zaman bahanelerin ardına sığınmadan, daima doğru ve gerçeklerle öncellikli hedeflerime ulaşmaya çalıştım ve sınıf farkı gözetmedim. Her zaman bir olduk, önce insan dedik. Dertlerimiz ve sıkıntılarımız Sarbak Metal ailesinin içinde çare buldu."

Andon Arakelyan Yedikule Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu'nun da dayısıydı.

Arakelyan Hürriyet gazetesine verdiği bir röportajda hayat hikayesini şöyle anlatmıştı.

"Babam, Stefan Arekelyan Perşembe Pazarı’nda gazoz makinesi imalatı yapan çok iyi bir tornacıydı. Aslen Ardanuşluyuz. Oradan İstanbul’a göçmüşüz ve Birinci Dünya Savaşı başlayınca Gürcistan’a, Rusya’da Bolşevik Devrimi olunca da tekrar İstanbul’a göçmüşüz. 4 kız 3 erkek kardeşiz. Ben, ilkokul 3’üncü sınıfta okuldan kaçtım ve atıldım. 1953’te muslukçu çırağı olarak hayata başladım.”

Arakelyan ürünlerinden ise şöyle bahsetmişti:

"Perşembe Pazarı’nda malzeme satan bir yere girin ve sarı çubuklara bakın. ‘Bu kimin malı’ derseniz, Andon’un malı derler. Ben bakırı eritiyorum, karışım yapıyorum, şekillendiriyorum ve müşterinin ihtiyacına göre hazırlıyorum. ABD, Kanada, Avusturya, Norveç, Almanya, İtalya, Bulgaristan, Japonya gibi ülkelere ihracat yapıyorum 2008’de 40 milyon dolarlık ihracat yaptım. Cirom 105 milyon lira oldu.”

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, yayınladığı taziye mesajında “Vefat haberini üzüntü ile öğrendiğim, yaptığı bağışlarla Çerkezköy İlçemize Sarbak Metal Cumhuriyet Anadolu Lisesi’ni kazandırarak ilimizin eğitimine katkıda bulunan, Sarbak Metal Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi’nin sahibi hayırsever iş insanı Andon Arakelyan’ın ailesi, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Arakelyan, 26 Şubat Cumartesi günü saat 13.00'te Taksim Surp Vosgeperan Katolik Kilisesi’nde yapılacak törenin ardından Şişli Ermeni Katolik Mezarlığında defnedilecek.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+