​Ermenistan Dışişleri’nden Türkiye ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının açıklamalarına tepki - Gündem
21 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

09 Mart 2022  

​Ermenistan Dışişleri’nden Türkiye ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının açıklamalarına tepki -

​Ermenistan Dışişleri’nden Türkiye ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının açıklamalarına tepki ​Ermenistan Dışişleri’nden Türkiye ve Azerbaycan dışişleri bakanlarının açıklamalarına tepki

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov’un Azerbaycan’ın defalarca Ermenistan’a barış anlaşması teklif ettiği yönündeki açıklamasına yorum yaptı. Armenpress’in sorusuna yanıt olarak Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vahan Hunanyan Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun sözde “Zangezur Koridoru” ile ilgili açıklamasını da yorumladı.

Soru: Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Azerbaycan’ın defalarca Ermenistan’a barış antlaşması imzalama teklifinde bulunduğunu ve zorluklara rağmen ilişkilerin normalleşmesini düşünmenin mümkün olduğunu belirtti. Bu açıklamayı nasıl yorumlarsınız?

Cevap: Ermenistan Hükümeti, Ermenistan ve bölge için barışçıl kalkınma döneminin açılmasına yönelik strateji benimsemiştir ve doğal olarak bu yönde adımlar atmaya hazırdır. Belirli bir barış antlaşmasının imzalanmasına gelince, bunun hükümetin gündemindeki önceliklerden biri olduğu defalarca en üst düzeyde ifade edildi.

Soru: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sözde “Zangezur Koridoru” hakkında konuştu. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın bu açıklamaya ilişkin tutumu nedir?

Cevap: Bu bizim için anlaşılmaz bir kelime ve herkes bunu biliyor. Diğer yandan bölgedeki ulaşım hatlarının açılması da Hükümetin öncelikleri arasında yer almakta ve “Ermeni Kavşağı” projesi çerçevesinde de dahil olmak üzere bu yönde somut adımlar atılmaktadır.
Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+