İran-Ermenistan Enerji İşbirliği Artıyor - Gündem
20 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արագած / Ժամ : Աղջամուղջ

Gündem :

19 Mart 2022  

İran-Ermenistan Enerji İşbirliği Artıyor -

İran-Ermenistan Enerji İşbirliği Artıyor İran-Ermenistan Enerji İşbirliği Artıyor

İran enerji Bakanı Ali Ekber Mihrabiyan İran ve Ermenistan arasındaki ikili işbirliğin başta gaz ve enerji alışverişi olmak üzere farklı alanlarda artacağını belirterek bu doğrultuda gerekli adımların atılacağını söyledi.

İran enerji Bakanı Ali Ekber Mihrabiyan Ermenistan enerji altyapıları ve doğal kaynaklar Bakanı yardımcısı Hagop Vartanyan’la görüşmesinde İran’ın teknik ve mühendislik hizmetleri sektöründeki potansiyellerini tanıtarak ikili işbirliğin artması doğrultusunda iki ülkenin ekonomik aktörlerinin katıldığı ortak bir oturumun düzenlenmesini istedi.

İranlı Bakan açıklamasının devamında İran’ın 13. dönem hükumet genel politika anlayışının İran’ın komşu ülkelerle ilişkilerini güçlendirmesi yönünde olduğunu vurgulayarak İran hükumetinin bu doğrultuda büyük adımlar attığını belirtti.

Mihrabiyan bu çerçevede İran-Ermenistan ilişkilerinin de güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek “İki komşu ülkenin ilgi sahasında yer alan alanları dikkate alarak, engelleri ortadan kaldırıp karşılıklı ilişkilerin gelişmesini sağlamaya çalışacağız.” dedi.

İran Enerji Bakanı Mihrabiyan açıklamalarının devamında teknik ve mühendislik hizmetleri alanında uluslararası faaliyetlerde bulunan İranlı firmaları tanıtarak iki ülkenin ekonomi sahasındaki aktörlerinin katılımıyla ortak bir oturumun düzenlenmesi önerisinde bulundu.


Ermenistan enerji altyapıları ve doğal kaynaklar Bakanı yardımcısı Hagop Vartanyan da Ermenistan’ın enerji alanında İran ile işbirliğini artırmak için için iyi bir potansiyele sahip olduğunu belirterek ülkesinin enerji santralleri ve elektrik alanları başta olmak üzere İran’la farkı ortak işbirliği alanlarında ön hazırlıkların gerçekleşmesini takip edeceğini vurguladı.

Vartanyan iki ülkenin ilişkilerinin uygun bir düzeyde olduğunu söyleyerek elektrik sanayisi alanındaki ortak işbirliğinden dolayı İran’a karşı minnettarlığını dile getirdi.
Bu haber irna kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (irna) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(irna). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+