​Van Akhtamar Adası’ndaki Surp Haç Ermeni Kilisesi’ni bu yıl 15 bin kişi ziyaret etti - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Մթացեալ

Gündem :

25 Mart 2022  

​Van Akhtamar Adası’ndaki Surp Haç Ermeni Kilisesi’ni bu yıl 15 bin kişi ziyaret etti -

​Van Akhtamar Adası’ndaki Surp Haç Ermeni Kilisesi’ni bu yıl 15 bin kişi ziyaret etti ​Van Akhtamar Adası’ndaki Surp Haç Ermeni Kilisesi’ni bu yıl 15 bin kişi ziyaret etti

Turizmin önemli merkezlerinden olan Van Gölü’ndeki Akhtamar Adası ve burada bulunan Surp Haç Ermeni Kilisesi’ni, Ocak ayından bu yana 15 bin turist ziyaret etti.

Havaların ısınmasıyla ziyaretçi sayısında büyük artışın yaşandığı Akhtamar Adası, Türkiye’nin birçok ilden ve çeşitli ülkelerden gelen kişilere ev sahipliği yapıyor.

Van Gölü’nün eşsiz maviliği ortasındaki ada ve üzerindeki Ermeni kiliseyi görmeden kentten ayrılmayan turistler, Edremit (Artamet) ve Gevaş (Vostan) ilçelerindeki iskelelerden kalkan teknelerle yarım saatlik yolculuğun ardından adaya ulaşıyor.

Gölün ve temiz havanın tadını çıkaran ziyaretçiler, adanın eşsiz manzarasında bolca fotoğraf çekerek yaşadıkları güzel anları ölümsüzleştiriyor.

Bu günlerde ülkelerindeki Newroz tatili dolayısıyla Van’a giden İranlı turistlerin yoğunluk oluşturduğu adayı, Ocak ayından bu yana 15 bin turist ziyaret etti.

Hatırlanacağı üzere Vaspurakan Ermeni Kralı 1’inci Gagik tarafından 915-921 yıllarında Keşiş Manuel’e yaptırıldı. Kilesenin güneyi ve güney batısında tarihi Ermeni mezarlığı bulunuyor. Dönemin motifleriyle yapılan mezar taşları büyük bölümü harebe durumda. 19’uncu yüzyılın sonlarında 300 civarında keşişin yaşadığı ada ve kilise, 1915՛de yaşanan Ermeni soykırımından sonra ada insansızlaştırıldı.

Ermeniler için büyük önem taşıyan kilisede 2005 yılında restorasyon çalışmaları başlatıldı. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından da 2007 yılında uluslararası bir törenle ‘Anıt Müze’ olarak açıldı. Tarihi Akhtamar Kilisesi’nde ilk ayin 95 yıl aradan sonra 19 Eylül 2010’da yapılmıştı.
Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+