Türkiye’de defineciler talan etti! Ermeni Kilisesi’nde çökme tehlikesi - Gündem
23 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Ծմակ / Ժամ : Բաւական

Gündem :

25 Mart 2022  

Türkiye’de defineciler talan etti! Ermeni Kilisesi’nde çökme tehlikesi -

Türkiye’de defineciler talan etti! Ermeni Kilisesi’nde çökme tehlikesi Türkiye’de defineciler talan etti! Ermeni Kilisesi’nde çökme tehlikesi

Bursa’da 19’uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen, Türkiye Cumhuriyet döneminde özel mülke devredilen Ermeni Kilisesi, definecilerin hedefi oldu. Yıkılma tehlikesiyle de karşı karşıya olan kilise ile ilgili olarak, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Doğan Yavaş, “Yıllardır bakımsız, depo halinde kalmış. Buranın mutlaka değerlendirilmesi lazım. Kullanılması, fonksiyon kazandırılması lazım” dedi.

Yıldırım ilçesi Kurtoğlu Mahallesi’nde, 19’uncu yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Ermeni Kilisesi’nin bir bölümü, 1855 yılında yaşanan Bursa depreminde yıkıldı. Geçen sürede, artan nüfus ve yapılaşmayla, kentin gözde semtlerinden Setbaşı’nda binaların arasında harabe şekilde kalan kilise, uzun süre ‘dokuma fabrikası’ ve ‘tütün deposu’ olarak kullanıldı.

Bakımsız kalan kilisenin bir kısmı çöktü. Definecilere hedef olan kilise, yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Tahrip edilen, duvarlarında ve çatı kısmında göçükler oluşan Ermeni Kilisesi, dronla havadan görüntülendi.


Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+