​Macron-Erdoğan, Ermenistan-Türkiye diyaloğunu görüştü - Gündem
19 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Անահիտ / Ժամ : Զօրացեալ

Gündem :

24 Mart 2022  

​Macron-Erdoğan, Ermenistan-Türkiye diyaloğunu görüştü -

​Macron-Erdoğan, Ermenistan-Türkiye diyaloğunu görüştü ​Macron-Erdoğan, Ermenistan-Türkiye diyaloğunu görüştü

Elysee Sarayından yapılan yazılı açıklamada, NATO Olağanüstü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi kapsamında bir araya gelen Macron ve Erdoğan’ın Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken iki müttefik arasındaki yakın iş birliğinin sürdürülmesi konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

İki liderin, Ukrayna’da ve özellikle Mariupol kentinde kötüleşen insani durumu ele aldığı ve acil şekilde ateşkes sağlanması için tüm diplomatik yolları kullanmaya devam edeceklerini dile getirdiği aktarılan açıklamada, “Ateşkes uygulanmaya başladığında Fransa ve Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki müzakere sürecine destek verme konusunda hazır bulunacak.” denildi.

Açıklamada, Macron ve Erdoğan’ın Güney Kafkasya’daki durumu da görüştüğü aktarıldı. “İkili, Ukrayna’daki savaşın bölgeye olası istikrarsızlaştırıcı etkilerini önlemek istiyor.” ifadesi kullanılan açıklamada, Macron’un Fransa’nın AGİT Minsk Grubu kapsamında Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki krize kalıcı siyasi çözüm bulunması konusunda kararlı olduğunu söylediği belirtildi.

Açıklamada, Macron’un Ermenistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusunda verilen çabalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği kaydedildi.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+