​Lviv İsa’nın Dirilişi Manastırı, Moskova Ortodoks Kilisesi’nden ayrıldı - Gündem
22 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Առագոտ

Gündem :

31 Mart 2022  

​Lviv İsa’nın Dirilişi Manastırı, Moskova Ortodoks Kilisesi’nden ayrıldı -

​Lviv İsa’nın Dirilişi Manastırı, Moskova Ortodoks Kilisesi’nden ayrıldı ​Lviv İsa’nın Dirilişi Manastırı, Moskova Ortodoks Kilisesi’nden ayrıldı

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarıyla başlayan savaş nedeniyle Moskova Ortodoks Kilisesi’nden ayrılan kiliseler arasına Lviv İsa’nın Dirilişi Manastırı da katıldı.

Lviv İsa’nın Dirilişi Manastırı Papazı Iov Olşanskiy, AA muhabirine, Moskova yönetiminden ayrılarak Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne dahil olduklarını açıkladı.

Savaş Moskova’nın kilise merkezli siyasetini nasıl etkiliyor?

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşı buna gerekçe gösteren Olşanskiy, “Savaşı kutsayan bir kiliseyle birlikte olmak, benim ve cemaatim için kabul edilebilir değildi. Bu yüzden de yönetimi altında olduğumuz kiliseyi değiştirme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Değişim kararını verirken özellikle de cemaat üyelerinin dikkate alındığını belirten Olşanskiy, gerekli prosedürleri uygulamak için piskoposla yaptığı görüşmede fikir ayrılığı yaşadıklarını söyledi.

Olşanskiy, sözlerine şöyle devam etti:

“Cemaatim bana Ortodoks olarak hayatlarına devam etmek istediklerini ancak Rus Kilisesi’yle daha fazla birlikte olmak istemediklerini söylediler. Bunun sebebi de tabii ki onların savaşı kutsuyor olması.”

Verdikleri karardan büyük memnuniyet duyduklarını anlatan Olşanskiy, şimdiye kadar 30’a yakın kilisenin aynı değişikliği yaptığını ve devamının da artarak geleceğini vurguladı.

Ayrıca, Ukrayna basınına göre bazı milletvekilleri, Moskova egemenliği altındaki kiliselere karşı yasa tasarısı hazırlığı yapıyor. Söz konusu tasarıya göre Moskova'ya bağlı kalmakta direnen kiliselerin faaliyetleri yasa dışı sayılabilecek.

Bu haber A.A. kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (A.A.) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(A.A.). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+