​Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin, Gürcistan Parlamento Başkanı’nı kabul etti - Gündem
13 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Պարխար / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

09 Nisan 2022  

​Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin, Gürcistan Parlamento Başkanı’nı kabul etti -

​Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin, Gürcistan Parlamento Başkanı’nı kabul etti ​Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin, Gürcistan Parlamento Başkanı’nı kabul etti

Tüm Ermeniler Katolikosu II. Karekin Hazretleri, resmi bir ziyaret için Ermenistan’da bulunan Gürcistan Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili’nin başkanlığındaki heyeti Ana Makam Kutsal Eçmiadzin’de kabul etti.

Ana Makamı Kutsal Eçmiadzin’den bu konuda yapılan açıklamaya göre Gürcistan Parlamento Başkanı’nın Ermenistan'a, Kutsal Eçmiadzin'e yaptığı ziyareti memnuniyetle karşılayan II Karekin Hazretleri, karşılıklı ziyaretleri ve halkların asırlık dostluğuna uygun olarak iki ülke arasında genişleyen işbirliğini önemsedi.

Tüm Ermeniler Katolikosu, Gürcistan yönetimi ve Sayın Papuaşvili'ye Ermeni toplumuna karşı gösterdikleri duyarlı tutum, Noraşen’deki Surb Asdvadzadzin ve Surb Nşan kiliselerinin tamir işleri, savaş esirlerinin iadesi ve bölgede istikrar ve barışın tesisi için arabuluculuk çabaları için minnettarlığını bildirdi. II. Karekin Hazretleri, ayrıca Gürcü Ortodoks Kilisesi Başkanı, Tüm Gürcistan Katolikos-Patriği II. İlia’ya kardeşçe selamlarını ve en iyi dileklerini iletti.

Gürcistan Parlamento Başkanı Şalva Papuaşvili ise bölgedeki duruma değinerek, barışın başka bir alternatifi olmadığını ve iki ülkenin kalkınması için en güçlü garantinin barışın olduğunu kaydetti.

Tüm Ermeniler Katolikosu, Azerbaycan'ın kontrolü altındaki topraklarda Ermeni manevi ve kültürel mirasının yok edilmesi ve benimsenmesi politikasının yanı sıra Artsakh ve Ermenistan'a karşı devam eden saldırılar konusundaki endişelerini de dile getirdi.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+