Schindler`in listelerini hazırlayan sekreteri Mimi Reinhardt, 107 yaşında öldü - Gündem
24 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Լուսնակ / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

11 Nisan 2022  

Schindler`in listelerini hazırlayan sekreteri Mimi Reinhardt, 107 yaşında öldü -

Schindler`in listelerini hazırlayan sekreteri Mimi Reinhardt, 107 yaşında öldü Schindler`in listelerini hazırlayan sekreteri Mimi Reinhardt, 107 yaşında öldü

Nazi Almanyası'nın Avrupa'ya yayılarak yaptığı soykırım sırasında yüzlerce Yahudinin kurtulmasını sağlayan Alman iş insanı Oskar Schindler'e listeleri hazırlayarak yardımcı olan Mimi Reinhardt 107 yaşında hayatını kaybetti.

Steven Spielberg'in gerçek bir olaydan esinlenen ve II. Dünya Savaşı'nda Yahudileri kendi fabrikasında çalıştırarak hayatlarını kurtaran bir adamın hikayesinin anlatıldığı ‘Schindler'in Listesi’ filmindeki listeyi hazırlayan sekreter Mimi Reinhardt hayatını kaybetti.

Oskar Schindler, yüzlerce Yahudiyi Naziler’den kurtarırken listeyi hazırlayan kişi olan Schindler’in sekreteri Reinhardt, 107 yaşında hayata veda etti.

EN BÜYÜK YARDIMCILARINDAN BİRİYDİ
Polonya’nın Krakow şehrinin gettosundaki fabrikada çalışmak üzere işe alınan Yahudi işçilerin Nazi ölüm kamplarına sürülmesinden kurtaran Mimi Reinhardt, Schindler’in en büyük yardımcılarından biri olarak kabul ediliyordu.

Ölüm haberini, Mimi Reinhardt’in torunu duyurdu. Açıklamasında “Çok değerli ve eşsiz olan büyükannem 107 yaşında vefat etti. Huzur içinde uyu” diye yazdı.

Kendisi de bir Yahudi olan Avusturya doğumlu Mimi Reinhardt, 1945 yılına kadar Schindler için çalışmıştı.

1974 yılında hayatını kaybeden Schindler'i İsrail'in Müzesi, soykırımdan Yahudileri kurtarmak için çabaları nedeniyle 'Dünya Uluslarının Dürüst İnsanları' onursal sıfatını alanların arasına katmıştı.

Schindler'in savaş boyunca yaptıkları, 1982'de Steven Speilberg'in yönettiği 'Schindler'in Listesi' filminde anlatılmıştı.

Bu haber cumhuriyet kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (cumhuriyet) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(cumhuriyet). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+