​Abuna Mete Eksen göç etmek zorunda kaldığı köyünde defnedildi - Gündem
21 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ծայգն

Gündem :

11 Nisan 2022  

​Abuna Mete Eksen göç etmek zorunda kaldığı köyünde defnedildi -

​Abuna Mete Eksen göç etmek zorunda kaldığı köyünde defnedildi ​Abuna Mete Eksen göç etmek zorunda kaldığı köyünde defnedildi

Süryani abuna (papaz) Mete Eksen, 1990'larda göç etmek zorunda kaldığı Hesena köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Süryani köyü olan Hesana’dan 1990’lı yıllarda zorunlu göçe maruz bırakılan binlerce Süryaniden (Asuri-Arami-Keldani) biri olan abuna (papaz) Mete Eksen, 5 Nisan’da Belçika’da yaşamını yitirdi. Abunanın cenazesi, vasiyeti üzerine doğduğu köy olan Hesena’da defnedildi.

Abuna Eksen’in cenazesi hava yoluyla önce İstanbul’a, daha sonra Şırnak’a getirildi. Abunanın cenazesi buradan da yakınları ve sevenleri tarafından alınarak köye getirildi. Eksen için, harabeye çevrilen evinin tam karşısında bulunan Mar Moşel Kilise’sinde tören düzenlendi.

Süryanice dualar eşliğinde mezarlığa taşındı
Süryani Dernekleri Federasyonu (SÜDEF) Başkanı Evgil Türker, Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin eski Milletvekili Erol Dora, HDP’li Silopi Belediyesi Eşbaşkanı Süleyman Şavluk, çok sayıda abuna, Avrupa ve bölge kentlerinden gelen yüzlerce kişi de törene katıldı. Tören sonrası ise abunanın cenazesi omuzlara alınarak, yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunan köy mezarlığına Süryanice dualar eşliğinde götürüldü.

Eksen’in oğlu Besim Eksen, ise cenaze törenine katılanları Kürtçe, Türkçe ve Süryanice selamlandı. Babasının yaşamı boyunca halkların iyiliği ve barışını istediğini belirten Eksen, kendilerinin de bu taleplerle yaşamlarını sürdüreceklerini belirtti. Cenaze töreni sonrasında da İncil’den ayetler ve Süryanice ilahiler okundu.

Abunanın vasiyeti…
HDP’li Erol Dora ise, papaz Eksen’in en büyük hayalinin doğduğu toprakların sahipsiz kalmaması olduğunu söyledi. Dora, papaz Eksen’in evrensel değer ve düşüncelere bağlı olduğunu ifade ederek, “Bir ay önce Belçika’da kendisiyle son kez görüştüm. Papaz, yaşamı bütün yaşamı boyunca din ve inançlara saygı gösterdi. Bu coğrafyada bütün insanların barış ve kardeşlik içinde yaşamalarını istedi. Ayrıca bu köyün gençlerine de öğütlerde bulundu. Papazın son dileği bu coğrafyaya sahip çıkılmasıydı. Papazın çocuklarına ve bütün köy halkına bu görev düşüyor. Bu topraklara ve coğrafyaya sahip çıkmamız gerekiyor. Kendi topraklarında defnedildiği için de çok sevinçliyiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından abunanın cenazesi dualar eşliğinde toprağa verildi. Eksen için Hesena Taziye Evi'nde de taziye kuruldu.

Bu haber sabro kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (sabro) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(sabro). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+