​Paşinyan’a yeni darbe hazırlığı - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Երկրատես

Gündem :

17 Nisan 2022  

​Paşinyan’a yeni darbe hazırlığı -

​Paşinyan’a yeni darbe hazırlığı ​Paşinyan’a yeni darbe hazırlığı

Ermenistan’da Karabağ savaşından sonra başlayan kriz derinleşerek sürüyor. Muhalefetin hain ilan ettiği Paşinyan’a suikast ve darbe dâhil çok kapsamlı bir plan hazırladığı belirtiliyor.

Azerbaycan’ın Karabağ’da 30 yıllık işgale son verdiği savaş sonrası Ermenistan cephesinde başlayan kaos derinleşerek devam ediyor. Karabağ korsan yönetimi, 14 Nisan tarihli sözde meclis kararı ile Nikol Paşinyan yönetimini hain ilan etti. Aynı saatlerde Ermenistan’ın başkenti Erivan da hareketlendi. Çoğunluğunu Karabağ kökenli Paşinyan karşıtlarının oluşturduğu muhalifler Serj Sarkisyan ve Robert Koçeryan’ın çağrısı ile özel bir toplantı gerçekleştirdi. Muhalif kanadın, Paşinyan’a karşı yeni bir askerî darbe hazırlığı içerisinde olduğu belirtildi.

MOSKOVA GÜDÜMLÜ TAHRİK

Gazetemize değerlendirmelerde bulunan Azerbaycan eski Dışişleri Bakanı Tevfik Zülfikarov, Karabağ mağlubiyeti ile Ermenistan’da tüm dengelerin değiştiğini ve krizin her geçen gün derinleştiğini söyledi. Zülfikarov “Karabağ’da 25 bin civarında Ermeni kaldı. Daha önce buradaki tüm kurumlar Rus ajanlar tarafından yönetiliyordu. Sözde Karabağ Meclisi’nin açıklaması dış güdümlü bir planın devamı. Bu bildiri ile Ermenistan dışındaki Ermenileri kışkırtmaya çalışıyorlar. Sürecin gizli aktörü de Russia Today’in başında ve Moskova’da oldukça etkin bir isim olan Margarita Simonyan. Hem Karabağ hem de Ermenistan Ermenileri Rusya’nın Ukrayna’da yaşayacağı yenilgi ve zayıflamasından korkuyorlar. Bir anlamda kendilerini koruma altına almaya çabalıyorlar. Bu sebeple de Moskova’yı Azerbaycan aleyhine tahrik etmeye çalışıyorlar” dedi.


Araik Arutunyan’ın yönettiği Karabağ korsan meclisi, kabul ettiği kararda Paşinyan’ı Karabağ Ermenilerinin siyasi-hukuki-askerî haklarına ihanet etmekle suçladı. Paşinyan’ın müzakere sürecini başlatması ile Ermenistan’ı, Türkiye ve Azerbaycan’a sattığı iddialarına yer verdi.

PAŞİNYAN GERÇEKÇİ OLANI SEÇTİ

Tevfik Zülfikarov’a göre Paşinyan rasyonel siyaseti tercih etti ve hem ülkesini hem de iktidarını koruma adına Türkiye ve Azerbaycan ile anlaşma yoluna gitti. Türkiye’nin bölgenin tamamında etkin ve kalıcı aktör olduğuna vurgu yapan Zülfikarov, şöyle devam etti: Paşinyan hesaplarını bu gerçeklik üzerine yapmaya başladı. Bu, başta Karabağ lobisini ve farklı ülkeleri rahatsız eden bir durum. Rusya ve İran dâhil Fransa, Rusya buralarda her daim kalamaz. Jeopolitik bir takım girişimler-oyunlar denenebilir ancak reelpolitik bu coğrafyanın Türkiyesiz olmayacağını söylüyor. Türkiye yakında Ermenistan’da olacak. Hem de çok güçlü bir biçimde. Ermenilerin başka makul seçeneği yok.

ŞAHİN KANAT DÜĞMEYE BASTI

Azerbaycanlı siyaset bilimci Aziz Alibeyli de Ermenistan’da olağanüstü gelişmelerin yaşandığına vurgu yaptı. Karabağ kökenli Koçeryan-Sarkisyan ikilisinin Paşinyan’dan intikam almak adına düğmeye bastığını, gizli toplantılar yaptığına dikkat çeken Alibeyli “Koçeryan gurubundan Edgar Kazaryan, Avetik Çalabyan isimli iki vekil Paşinyan’ın Rus güçlerini Gümrü’den çıkarma hazırlığı yaptığı iddiasını ortaya attı. Bu vekiller ayrıca, Paşinyan’ı, Karabağ topraklarını Azerbaycan’a peşkeş çekmek, Türkiye ve Azerbaycan ile yakınlaşma adına büyük çaba sarf etmekle suçladılar. Ayrıca Rus barış gücünün Karabağ’daki faaliyetlerini uzatmayacağını öne sürerek Moskova’ya mesaj verdiler. Paşinyan’a suikast ve darbe dâhil çok kapsamlı bir plan hazırlıyorlar” ifadelerini kullandı.

ALİYEV'DEN BATI'YA BAYRAKTAR TEPKİSİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Avrupa’nın Bayraktar SİHA’lara yönelik ikiyüzlü tutumuna sert tepki gösterdi. Karabağ’ın imarını Azerbaycan’ın kendi gücüyle sürdürdüğünü söyleyen Aliyev, şunları kaydetti: Kurtarılan toprakları kendi başımıza restore ediyoruz. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü genellikle böyle kanlı savaşlardan sonra, bu tür yıkımlar Karabağ ve Zengezur’daki yıkım dünyada eşi benzeri yok, İkinci Dünya Savaşı’nda böyle bir yıkım olmadı. İşgal sırasında ne de sonrasında kimse bize yardım etmiyor. Hatta çoğu ülke işgale işgal demek istemedi. Biz topraklarımızı işgalden kurtarırken kullandığımızda ölüm silahı diyorlardı, Ukrayna kullanınca beğenmeye başladılar. Çifte standart, adaletsizlik, işte bu. Bunu bugün Rusya-Ukrayna savaşında görüyoruz.

Bu haber turkiyegazetesi kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (turkiyegazetesi) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(turkiyegazetesi). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+