​Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ‘Paskalya’ ayini - Gündem
21 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

19 Nisan 2022  

​Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ‘Paskalya’ ayini -

​Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ‘Paskalya’ ayini ​Türkiye’nin tek Ermeni köyünde ‘Paskalya’ ayini

Türkiye’nin son Ermeni köyü Vakıflıda, Paskalya Bayramı kutlandı. Hıristiyanlar, kutlama için Samandağ’daki Vakıflı köyünde bir araya geldi.

Meryem Ana Kilisesi’nde Anadolu Papazı ve Kilise Rahibi Der Avedis Tabaşyan’ın yönettiği ayinin ardından bir araya gelen Ermeniler, yumurta tokuşturarak Paskalya Bayramı’nı kutladı. Tabaşyan, Paskalya’nın Hristiyanlıkta ‘biriliş bayramı’ olarak bilindiğini söyledi.

Tabaşyan, “Pazar günü, İsa Mesih’in ölümü yendiği ve ölümü kıyam ettiği üçüncü günü temsil eder. Bu haftayı coşkuyla kutlarken aslında hayatımızdaki gerçekliğin, ölüm gerçeğinin inancımıza göre yok edildiğini kutlarız. Çünkü İsa Mesih mezarda 3 gün kaldı ve üçüncü günün sabahı ölümden kıyam etti ve bizlere yeni bir yaşam sundu. Ona iman edenlerin, onun dirildiği gibi inançlı olanların dirileceğine inanırız. Bugün yumurtalar kırarız. Yumurtalarımız renkli renkli olur ama asıl rengi kırmızıdır. Kırmızı yeni bir canı ve hayatı simgeler. Aslında dünyadır o ve dünyada yaşayan insanların yeniden hayat buluşunu simgeler. O yumurtaları kırarken İsa’nın dirilişini müjdeleriz ve bütün dünyada kardeşliğin gelmesini dileriz” dedi.

Vakıflı Mahallesi Muhtarı Berç Kartun da “Her sene olduğu gibi, bu sene de kutlamalar coşkuyla gerçekleşiyor. Bayramlarımızın bütün dünyaya barış, mutluluk ve huzur getirmesini diliyoruz” diye konuştu.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+