​Dışişleri: Uluslararası toplum, Soykırım’ın tanınması sürecinde dayanışma gösteriyor - Gündem
12 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Անի / Ժամ : Խաւարակ

Gündem :

25 Nisan 2022  

​Dışişleri: Uluslararası toplum, Soykırım’ın tanınması sürecinde dayanışma gösteriyor -

​Dışişleri: Uluslararası toplum, Soykırım’ın tanınması sürecinde dayanışma gösteriyor ​Dışişleri: Uluslararası toplum, Soykırım’ın tanınması sürecinde dayanışma gösteriyor

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Ermeni Soykırımı’nın 107’inci yıldönümü münasebetiyle açıklamada bulundu.

Yapılan açıklamada Ermenistan Cumhuriyeti’nin adalet ve Ermeni Soykırımının kurbanlarının hakları için ısrarlı mücadele ederek insanlığa karşı suçların önlenmesinde de önemli katkılar sağlamaya devam edeceğini ifade edildi.

Dışişlerinin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Her yıl 24 Nisan’da dünyanın dört bir yanındaki Ermeniler, 20. yüzyılın ilk soykırımını, Ermeni Soykırımı’nın kutsal şehitlerini anıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan Ermeniler, 1915-1923 yıllarında Jön Türk hükümetinin planlayıp gerçekleştirdiği vahşi katliamlara, şiddet ve zorunlu tehcir gibi eşi görülmemiş toplu vahşete maruz kaldılar. 1,5 milyona yakın erkek, kadın, yaşlı ve çocuk Ermeni oldukları için katledildi.

Tüm zorluklara rağmen Ermeni halkı, ulusal birlik, farklı halkların, toplumların ve bireylerin insani desteği sayesinde soykırımın dehşetini yenmiş, dünyanın farklı ülkelerinde cemaatler oluşturmayı başarmış, varlığını korumuş ve güçlendirmiştir. Ve en önelisi milli kimliğini, bağımsız devletliğini yeniden inşa etmiştir.

Ermeni Soykırımı’ndan bir asır sonra, yaklaşık 30 ülke tarafından Ermeni Soykırımı’nın devlet düzeyde tanınmasına uluslararası toplumun dayanışma içinde olduğunu söylemek mümkündür.

Ayrıca, Ermeni Soykırımı’nın uluslararası olarak tanınmasının, yeni etnik temizlik girişimleri önlemek de dahil olmak üzere bölgemizdeki güvenlik garantileri sistemini güçlendirmeyi ve aynı zamanda bu tür insanlığa karşı işlenen suçların dünyanın herhangi bir yerinde tekrarlanmasını önlemeyi amaçladığı da belirtilebilir.

Jön Türk hükümeti tarafından Ermenilere karşı işlenen zulümler, daha sonra Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Uluslararası Sözleşme’nin kurulmasına temel oluşturdu.

Bu haber armradio kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (armradio) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(armradio). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+