Erdoğan`dan Ermeni Soykırımı`nın yıldönümünde mesaj: Acıları büyütmeyin - Gündem
14 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Վանատուր / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

25 Nisan 2022  

Erdoğan`dan Ermeni Soykırımı`nın yıldönümünde mesaj: Acıları büyütmeyin -

Erdoğan`dan Ermeni Soykırımı`nın yıldönümünde mesaj: Acıları büyütmeyin Erdoğan`dan Ermeni Soykırımı`nın yıldönümünde mesaj: Acıları büyütmeyin

Erdoğan, Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde verdiği mesajda, 'Vefat eden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla yâd ediyor, hayatta olan yakınlarına samimi taziyelerimi iletiyorum' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'a bir mesaj gönderdi. Acıların büyütülmemesi gerektiğini savunan Erdoğan, ‘Osmanlı Ermenileri’ ifadesini kullanarak "Birinci Dünya Savaşı koşullarında vefat eden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla yâd ediyor, hayatta olan yakınlarına samimi taziyelerimi iletiyorum” dedi.

‘BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI’NIN ZORLU KOŞULLARINDA ÖLDÜLER’
Ermeni vatandaşların Birinci Dünya Savaşı koşulları nedeniyle öldüğünü savunan Erdoğan'ın Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan'a gönderdiği mesaj şöyle:
"Türkiye Ermenileri Patriği Sayın Sahak Maşalyan, Ermeni Toplumunun Değerli Üyeleri, kıymetli vatandaşlarım, sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Birinci Dünya Savaşı'nın dayattığı zorlu koşullarda hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere bugün İstanbul Ermeni Patrikhanesinin çatısı altında toplanmış bulunuyorsunuz. Vefat eden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla yâd ediyor, hayatta olan yakınlarına samimi taziyelerimi iletiyorum.”

‘ORTAK ACILARI PAYLAŞMAK İNSANLIK GÖREVİDİR’
“Birinci Dünya Savaşı'nın zorlu şartlarında ebediyete irtihal eden tüm Osmanlı vatandaşlarına Cenâb-ı Hak'tan rahmet diliyorum. Osmanlı İmparatorluğu'nun, Birinci Dünya Savaşı'na tekabül eden son yılları milyonlarca Osmanlı evladı için çok acılı bir dönem olmuştur. Bu ortak acıları, dini, etnik, kültürel hiçbir ayırım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir.”

‘ACILARI BÜYÜTMEYELİM, BİRLİKTE GELECEĞİ İNŞA EDELİM’
“Yüzyıllarca sevinç ve tasada ortak olan bizlerin, geçmişin yaralarını birlikte sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi önemlidir. Bu anlayışla acıları büyütmek yerine bin yıla varan köklü birlikteliğimizden ilham alarak geleceği beraber inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum.
Nitekim komşumuz Ermenistan'la bu amaçla olumlu bir süreci başlatmış bulunmaktayız. Normalleşme sürecinin, iki komşu ülke arasında yakın iş birliğinden yana olan Ermeni kökenli vatandaşlarımızca da samimiyetle desteklendiğini biliyor ve bunu çok önemsiyorum.”

‘ERMENİ VATANDAŞLARIMIZ HAYATIMIZDA SİLİNMEZ İZLER BIRAKTI’
“Çok uzun yıllar sonra bölgemizde kalıcı barış ve istikrar adına ortaya çıkan bu tarihi fırsatın değerlendirilmesine sizlerin de güçlü katkı vermesini bekliyorum. Bu topraklardaki asırlara sâri birlikteliğimiz boyunca kültürel ve beşeri hayatımızda silinmez izler bırakan Ermeni vatandaşlarımızın, huzur, güven ve emniyet içinde hayatlarını idame ettirmeleri için her türlü gayreti göstereceğimizden emin olmanızı istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, Birinci Dünya Savaşı'nda yitirdiğimiz Osmanlı Ermenilerini tekrar saygıyla anıyor, anma merasimine iştirak eden tüm vatandaşlarıma selam ve hürmetlerimi iletiyorum."

Bu haber artigercek kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (artigercek) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(artigercek). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+