​Kilikya Büyük Evi`nin Katolikosu I. Aram: “Ermeni halkının dava mücadelesi, yeni bir vurgu ve hacim - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Շաւաղօտ

Gündem :

24 Nisan 2022  

​Kilikya Büyük Evi`nin Katolikosu I. Aram: “Ermeni halkının dava mücadelesi, yeni bir vurgu ve hacim -

​Kilikya Büyük Evi`nin Katolikosu I. Aram: “Ermeni halkının dava mücadelesi, yeni bir vurgu ve hacim ​Kilikya Büyük Evi`nin Katolikosu I. Aram: “Ermeni halkının dava mücadelesi, yeni bir vurgu ve hacim kazanmalıdır

Kilikya Büyük Evi'nin Ermeni Katolikosu I. Aram Hazretleri, Ermeni Soykırımı'nın 107. yıldönümü münasebetiyle açıklamada bulundu.

CiliciaTv’nin aktardığına göre Katolikos I. Aram, ilk önce Ermenistan ve Artsakh'taki son gelişmelerle ilgili endişesini dile getirerek, “Milletimiz krizde. Artsakh'ın bağımsız varlığı belirsizdir. Ermenistan'ın toprak bütünlüğü ve hatta bağımsızlığı tehlikede.” dedi.

Ermenistan'ın bağımsızlığını tehlikeye atabilecek herhangi bir öneri veya anlaşmayı reddetmeyi gerekli gören Katolikos I. Aram Hazretleri, “Mevcut jeopolitik koşulların lehimize olmadığını biliyoruz. Bölgede kapsamlı barışın sağlanmasına katılıyoruz. Ama Ermenistan'ın güvenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına rağmen değil, yalnız taviz vererek değil…” ifadelerini kullandı.

Kilikya Büyük Evi Ermeni Katolikosu’na göre, Artsakh Ermenilerinin güvenliğini tehdit edebilecek ve Artsakh halkının iradesini özgürce ifade etme hakkını sorgu işareti altına alabilecek herhangi bir öneri veya anlaşmayı reddetme cesaretine sahip olmak gerekir.

I. Aram Hazretleri, “Hiç kimsenin kendi tarihi topraklarında yaşayan insanların İnsan Hakları Bildirgesi'nde açıkça belirtilen kendi kaderini tayin hakkını göz ardı etmeye hakkı yoktur. Bağımsızlık mutlak bir değerdir ve pazarlık konusu olamaz.” diye vurguladı.

Ona göre, Ermeni halkının dava mücadelesi, mevcut jeopolitik koşullar ve zorluklar doğrultusunda yeni bir vurgu ve hacim kazanmalıdır.

Katolikos I. Aram, “Türkiye, devletin geniş imkanlarını kullanarak, Batı üniversitelerinde Türk araştırmaları bölümleri, Ermeni Soykırımı'nı inkar eden bilgi merkezleri kurarak ve diğer yollarla inkar politikasını daha örgütlü bir şekilde sürdürmektedir. Dolayısıyla Ermenistan devletinin, Ermeni kilisesinin ve Ermeni ulusal organlarının, işi paylaşma ve uyumlu işbirliği yoluyla davamızı daha güçlü bir şekilde takip etmeye devam etmesi gerekmektedir. Bu ulusal bir sorumluluktur.” diye konuştu.
Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+