​Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo, Mevlüt Çavuşoğlu`nun Bozkurt işaretine tepki gösterdi - Gündem
25 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Ցրօն / Ժամ : Հոթապեալ

Gündem :

26 Nisan 2022  

​Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo, Mevlüt Çavuşoğlu`nun Bozkurt işaretine tepki gösterdi -

​Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo, Mevlüt Çavuşoğlu`nun Bozkurt işaretine tepki gösterdi ​Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo, Mevlüt Çavuşoğlu`nun Bozkurt işaretine tepki gösterdi

Uruguay Dışişleri Bakanı Francisco Bustillo, dün Ermeni Soykırımı'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Bustillo, konuşmasında Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Uruguay'a ziyaretine de değindi.

El Pais'in haberine göre Francisco Bustillo, Uruguay'ın hafızaya saygı duyan ve barışçıl bir ülke olduğunu belirterek, "Tarihi ve trajik bir olayın üzerinden 107 yıl geçti. Uruguay, dünyada Ermeni soykırımını tanıyan ilk ülke oldu" dedi.

Bustillo, 2021'de Ermenistan Büyükelçiliği'nin açılışının yapıldığını hatırlatarak, "Ermenistan ile diplomatik ilişkilerimiz son yıllarda güçlendi" ifadesini de kullandı.

Francisco Bustillo, Türkiye Dışileri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Uruguay ziyareti sırasında, Ermeni Soykırımı'nın tanınmasını talep etmek için toplanan bir grup protestocuya yönelik yaptığı Bozkurt işaretine de tepki gösterdi.

Bustillo, Çavuşoğlu'nun yaptığı Bozkurt işaretine atıfta bulunarak, "Fiziksel veya ahlaki şiddet içeren her türlü aşağılayıcı davranışı veya hareketi reddediyor ve kınıyorum" diye konuştu.

Hatırlanacağı üzere: Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Uruguay'ı ziyareti esnasında bir grup protestocu, Ermeni Soykırımı'na dair İspanyolca katil anlamına gelen "asesino" diye sloganlar atmıştı. Bu sırada arabada bulunan Çavuşoğlu, protestoculara Bozkurt işareti yaparak yanıt vermişti.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+