Israil hükümeti, İsrail Parlamentosu`nun 1915 olaylarının `Ermeni Soykırımı` olarak kabul edilme tek - Gündem
21 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Գրգոռ / Ժամ : Շանթակող

Gündem :

29 Nisan 2022  

Israil hükümeti, İsrail Parlamentosu`nun 1915 olaylarının `Ermeni Soykırımı` olarak kabul edilme tek -

Israil hükümeti, İsrail Parlamentosu`nun 1915 olaylarının `Ermeni Soykırımı` olarak kabul edilme tek Israil hükümeti, İsrail Parlamentosu`nun 1915 olaylarının `Ermeni Soykırımı` olarak kabul edilme teklifini ikinci kez reddetti

Daha önce 2018 yılında gündeme gelen yasa tasarısı yine oylamayla reddedilmişti.
Normalde bu karar bizde flaş haber olmalıydı, gündemde tartışılmalıydı

1915 olaylarını 'soykırım' olarak kabul eden ülkeler sırayla şöyle: Almanya, Arjantin, Avusturya, Belçika, Bolivya, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kıbrıs Rum Yönetimi, Çekya, Ermenistan, Fransa, Yunanistan, İtalya, Libya, Litvanya, Lübnan, Lüksemburg, Hollanda, Paraguay, Polonya, Portekiz, Rusya, Slovakya, İsveç, İsviçre, Suriye, Vatikan, Venezuela, Uruguay.

Peki, birçok ülke "Soykırım var" derken, İsrail neden "Yok" diyor?
Bazıları 'genocide', 'holocaust' (soykırım) denince akla ilk gelen millet olma özelliğini yitirmek istememelerinden kaynaklandığını söylüyor. Ama yıllarca ABD'de Ermeni soykırımının tanınmasını engelleyen unsurlardan biri de Yahudi lobisiydi!
Ne zaman İsrail ile aramız bozuldu, ABD başkanları 'soykırım' lafları etmeye başladılar! Yani İsrail, "Ben yaşananları soykırım olarak nitelendirmiyorum ama diğer ülkelere karışmam" da diyebilirdi ama bu konuda ABD'de yıllarca Türkiye lehine lobi oluşturdular.

POLİTİK KOZ!
Elbette İsrail için de Türkiye, Ermenistan'dan daha önemli bir ülke. Almanya için de Türkiye önemli, lakin onlar soykırımı tanıdılar!
Zaten tarihi belgeler de soykırım yapılmadığını gösteriyor.
Türkiye'nin yıllardır "Uluslararası bir komisyon kurulsun, tarihçiler deliller üzerinden karar versin" önerisine Ermenistan yanaşmıyor!
İsrail, Ermeni tezlerini inandırıcı bulmuyor da olabilir.
Ne olursa olsun İsrail'in 'Ermeni soykırımı yok' demesi diğer ülkelerin aldığı kararlardan daha değerli ve önemli!
Çünkü tarihin en acımasız soykırımlarından birine maruz kalan, 'soykırım' dendiğinde ilk akla gelen ülke İsrail. İsrail yok diyorsa, diğer ülkelerin iki kere düşünmeleri lazım.
Zaten birçok ülke soykırım meselesini Türkiye'ye karşı siyasi koz olarak kullanıyor. Siyasi çıkarları doğrultusunda karar veriyorlar!
Bu haber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı () ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+