​Azerbaycan Ermeni kültürüne karşı vandallığı devam ediyor - Gündem
23 Haziran 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարգաց / Օր : Ծմակ / Ժամ : Թաղանթեալ

Gündem :

02 Mayıs 2022  

​Azerbaycan Ermeni kültürüne karşı vandallığı devam ediyor -

​Azerbaycan Ermeni kültürüne karşı vandallığı devam ediyor ​Azerbaycan Ermeni kültürüne karşı vandallığı devam ediyor

Bu kez vandallığın kurbanı Hadrut’taki Ermeni kilisesi oldu[Azerbaycan Ermeni kültürüne karşı vandallığı devam ediyor: Bu kez vandallığın kurbanı Hadrut’taki Ermeni kilisesi oldu]“Karabağ Records” tarafından aktarılan bilgilere göre, Azerbaycan hükümet yanlısı medya organları "Hadrut'ta Paskalya Kutlandı" başlıklı makaleler yayınlayarak Hadrut'taki S. Harutyun Ermeni kilisesinin yeni fotoğraflar yayınladı.

Fotoğrafların incelenmesi sonucunda haçın kiliseden çıkarıldığı anlaşıldı.

Bütün bunların Azerbaycan'ın planladığı politikanın bir sonucu olduğu ve bu ülkenin üst düzey yetkililerinin açıklamalarının da kanıtladığı kaydediliyor.

Surp Harutyun Kilisesi en son 1999 yılında restore edilmişti. Savaştan önce, Surp Harutyun işleyen bir kiliseydi, savaş sırasında zarar görmemişti. Fakat savaştan sonra Azerbaycan’ın yürüttiği Ermeni karşıtı politikası bu kiliseyi de etkiledi.

Azerbaycan Ermeni kültür mirasını benimsemeye, o kültür ve dini eserlerinin üzerinden Ermeni izlerini silme politikasını devlet düzeyinde yürütmeye devam ediyor.

Azerbaycan’ın Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in talimatıyla Ermeni kiliselerin üzerindeki Ermenice yazılar kaldırılıyor ve böylece onları “Albanaştırılmaya” çalışıyorlar.

Hatta bunun için özel bir çalışma grubu olşturuldu.

Azerbaycanlılar ayrıca Surp Harutyun kilisesinden ziyade Hadrut'taki Beyaz Haç Kilisesi'nin haçını, Şuşi’deki St. Ghazanchetsots Katedrali'nin kubbesini kaldırdılar, Taliş Kilisesi'ne saygısızlık ettiler, Şuşi'nin Yeşil Kilisesi’ni ve Mekhakavan'daki Surb Astvatsatsin Kilisesi'ni neredeyse tamamen yok ettiler.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+