Özel temsilciler üçüncü kez görüştü - Gündem
22 Temmuz 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Հրոտից / Օր : Կորդուիք / Ժամ : Փայլածու

Gündem :

03 Mayıs 2022  

Özel temsilciler üçüncü kez görüştü -

Özel temsilciler üçüncü kez görüştü Özel temsilciler üçüncü kez görüştü

Türkiye- Ermenistan normalleşme sürecinde atanan Özel Temsilciler üçüncü görüşmelerini bugün Viyana'da gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre taraflar süreci ön koşulsuz olarak sürdürmek için anlaştı.

Ermenistan ve Türkiye arasındaki normalleşme sürecini yürüten Özel Temsilciler, Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan ve Büyükelçi Serdar Kılıç üçüncü toplantılarını Viyana'da gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası yapılan açıklamaya göre Özel Temsilciler, iki ülke arasında tam normalleşmeye ulaşmak için beyan edilen hedefi yeniden teyit ettiler. Açıklamada "Bu kapsamda, somut görüşleri hakkında samimi ve yapıcı görüş alışverişinde bulunmuşlar ve bu yönde somut ilerleme için atılabilecek olası adımları ele almışlardır. Özel Temsilciler, süreci önkoşulsuz olarak sürdürmeye yönelik uzlaşılarını tekrarlamışlardır." denildi.


Daha önceki görüşmelerde olduğu gibi her iki taraftan da aynı açıklama yapıldı.

Türkiye ve Ermenistan 2021'in Aralık ayında ilişkileri normalleştirmek için özel temsilci atadıklarını açıklamıştı. Türkiye eski Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'ı, Ermenistan ise Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan'ı özel temsilci olarak atamıştı.


Özel temsilciler ilk olarak 14 Ocak'ta Moskova'da bir araya geldi. İkinci görüşme ise 24 Şubat'ta Viyana'da gerçekleşti.

Bu süreçte Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan da 11-13 Mart’ta Antalya’da düzenlenen Antalya Diplomasi Forumu’na katıldı ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüştü.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+