Paşinyan, Aliyev ve Avrupa Konseyi Başkanı Michel Brüksel`de - Gündem
15 Nisan 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Ահեկան / Օր : Արամազդ / Ժամ : Ճառագայթեալ

Gündem :

23 Mayıs 2022  

Paşinyan, Aliyev ve Avrupa Konseyi Başkanı Michel Brüksel`de -

Paşinyan, Aliyev ve Avrupa Konseyi Başkanı Michel Brüksel`de Paşinyan, Aliyev ve Avrupa Konseyi Başkanı Michel Brüksel`de

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in üçlü görüşmesi dün gece Brüksel'de gerçekleşti. Görüşme sonrası Michel kapsamlı bir açıklama yaptı.

Müzakereler sonucunda, bölgesel iletişimin açılması, Sınır Belirleme ve Güvenlik Komitesi'nin çalışmalarının başlatılması konusundaki çabaların devamı konusunda anlaşmaya varıldı.

Azerbaycan-Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ilişkin müzakere sürecinin hazırlıkları, insani konular ve Dağlık Karabağ sorununun çözümüne ilişkin konular da ele alındı.

Temmuz veya Ağustos aylarında yapılması planlanan benzer bir görüşme ile üçlü toplantıların devam etmesi için de taraflar anlaştılar.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, üçlü görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, görüşmenin samimi ve verimli geçtiğini söyledi.

Michel “Bütün sorunları gözden geçirdik. Mayın temizleme ve tutukluları serbest bırakma ve kayıp kişilerin akıbetini ele alma çabaları da dahil olmak üzere insani meseleler hakkında ayrıntılı bir görüşme yaptık” dedi.

"Sınır komisyonları önümüzdeki günlerde buluşacak"

Michel'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Sınır Komisyonlarının ilk ortak toplantısı önümüzdeki günlerde sınır hattında yapılacak. Sınırın belirlenmesi ve istikrarlı bir durumun en iyi nasıl sağlanacağı ile ilgili tüm soruları ele alacak"

"Liderler, ulaşım bağlantılarının engelini kaldırmaya devam etme gereği üzerinde anlaştılar. Batı Azerbaycan ile Nahçıvan arasında ve Ermenistan'ın Azerbaycan üzerinden farklı bölgeleri arasında transit geçişin yanı sıra her iki ülkenin iletişim altyapısı aracılığıyla uluslararası taşımacılığı düzenleyen ilkeler üzerinde anlaştılar. Başbakan yardımcıları önümüzdeki günlerde bu çalışmayı daha ileriye taşıyacaklar."

"Liderler, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki devletlerarası ilişkileri düzenleyen gelecekteki barış anlaşmasına ilişkin görüşmeleri ilerletme konusunda anlaştılar. Dışişleri Bakanları liderliğindeki ekipler, önümüzdeki haftalarda bu süreci ileriye taşıyacak. Bu yola ek olarak, her iki lidere de Karabağ'daki etnik Ermeni nüfusun hak ve güvenliğinin ele alınması gerektiğini vurguladım."

"AB, her iki ülke ve halklarının yararına ekonomik kalkınmayı ilerletmeyi amaçlayan Ekonomik Danışma Grubu'nun çalışmalarını her iki tarafla birlikte ileriye taşıyacaktır. Ayrıca halkları uzun vadeli sürdürülebilir barışa hazırlamanın önemini vurguladım. AB desteğini artırmaya hazır."

"Yakın temasta kalmaya karar verdik ve Temmuz/Ağustos ayına kadar aynı formatta tekrar buluşacağız."

Dün geceki (22 Mayıs) görüşme bu formatta Brüksel'de yapılan üçüncü görüşme oldu.

Aynı formatta bir önceki görüşme 6 Nisan tarihinde gerçekleştirilmişti. Bu görüşmeden Nisan ayı sonuna kadar, Ermenistan ve Azerbaycan devlet sınırının belirlenmesi için ikili bir komisyon kurulması kararı çıkmıştı.

Bu çerçevedeki ilk görüşme ise 15 Aralık 2021'de Brüksel'de gerçekleşmişti.

Bu haber agos kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (agos) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(agos). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+