​Yerevan`da Halep Kurtuluş Evi: Ermeni Soykırımından Kurtulanların 1464 Tanıklığı kitabının tanıtı - Gündem
18 Mayıs 2024 - Հակական տոմար - Տարի : 4516 / Ամիս : Մարերի / Օր : Մասիս / Ժամ : Հրակաթն

Gündem :

03 Haziran 2022  

​Yerevan`da Halep Kurtuluş Evi: Ermeni Soykırımından Kurtulanların 1464 Tanıklığı kitabının tanıtı -

​Yerevan`da Halep Kurtuluş Evi: Ermeni Soykırımından Kurtulanların 1464 Tanıklığı kitabının tanıtı ​Yerevan`da Halep Kurtuluş Evi: Ermeni Soykırımından Kurtulanların 1464 Tanıklığı kitabının tanıtımı yapıldı

2 Haziran'da Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü'nde "Halep Kurtuluş Evi: Ermeni Soykırımı Hayatta Kalanların 1464 Tanıklığı" kitabının tanıtımı yapıldı. Bu kitap Ermeni Soykırımından kurtulanların torunları için ataları hakkında önemli bir bilgi kaynağı olabilir.

Kitabın yazarı Armenpress'e verdiği demeçte, Ermeni Soykırımı Müze-Enstitüsü'nün Bilimsel Çalışmalardan Sorumlu Müdür Yardımcısı Edita Gzoyan, kitapta sunulan arşiv belgelerinin Ermeni Soykırımı sırasında çocukların zorla tehcir ve zorla evlilikler hakkında değerli kaynak bilgiler olduğunu kaydetti.

Milletler Cemiyeti (Gen., İsviçre) arşivlerinden orijinal İngilizce ve Ermenice çevirilen, düzeltilmiş yer isimleri, dipnotlar ve hayatta kalanların fotoğrafları ile 1464 Ermeni Soykırımı hayatta kalanların kimlik belgesi dolaşıma sokuluyor. Hayatta kalanlar, Milletler Cemiyeti Komiseri, Danimarkalı misyoner Karen Jeppe'nin çabalarıyla kurtarılıp Halep Kurtarma Evi'ne sığınmışlardı.

Kitap üzerinde 15 yıl çalıştığını ifade eden Gzoyan, kitapta çok önemli bilgiler olduğunu vurguladı. Kitap, hayatta kalanların torunları için önemli bir kaynak olabilir. Ermeni okuyucular atalarının hikayelerini bulabilirler.

Bu haber ermenihaber kaynağından gelmektedir.

Haber metninde yer alan görüşler haber kaynağı (ermenihaber) ve yazarına ait olup,
bolsohays.com sitesi haber hakkında herhangi bir görüş üstlenmemektedir.

Opinions expressed are those of the author(s)-(ermenihaber). They do not purport to reflect the opinions or views of bolsohays.com
+